čtvrtek
4. ledna 2018
19:00 hod.

ŠVÉDSKÉ LAPONSKO

Povídání a promítání cestovatelky Heleny Křenkové o životě lidí v horské divočině nezasažené civilizací.

Vydáme se na do švédského Laponska, kde se nachází všech 12 vrcholů převyšujících 2000m severně od polárního kruhu v rámci euroasijského kontinentu. Navštívíme NP Sarek a oblast Kebnekaisefjällen-Narvikfjellene s nejvyšší horou Švédska Kebnekaise. Zažijeme zde půlnoční slunce, polární noc a atmosféru polárních expedic.

Sarek je symbolem evropské divočiny a rovněž posledním místem bez jakýchkoli stop lidské činnosti díky nejpřísnějšímu režimu ochrany přírody, je nejstarším NP Evropy a druhým na světě, ochrana zahrnuje i bezletovou zónu. Nejsou zde žádné cesty, potoky a řeky je třeba přebrodit. Charakterem krajiny připomíná spíše Aljašku, podle toho se mu i přezdívá. Na seznamu UNESCO jej najdeme jako oblast Laponia. V Sareku leží nejkrásnější evropská říční delta s neprostupnými močály. Je domovem losů, medvědů, rosomáků, rysů a sobích stád. Nachází se zde poslední nunatky, neboli štíty vystupující z ledovce mimo Antarktidu, Svalbard a Grónsko. V zelených údolích na sklonku léta dozrávají lány obřích borůvek, morušek a brusinek, které zde nemá kdo vysbírat. Dovíme se, co to je pól nedostupnosti nebo kde je největší přehrada v EU.

V Kiruně, nejsevernějším švédském městě (160 km za polárním kruhem), se nachází největší podzemní železnorudný důl světa. Na těžbě je existence města zcela závislá, a proto se nyní zhruba třetina města stěhuje o 3 km za souhlasu místních obyvatel. Nahlédneme pod pokličku života v tomto světě a podíváme se i pod zem. Zastavíme se i v nejstarším a největším ledovém hotelu v nedalekém Jukkasjärvi.


0-dsc01806-1.JPG7-dsc08284-1.JPG6-laponsko3.jpg3-dsc01761-1.JPG9-sarek2.jpg7-dsc08034-1.JPG1-laponsko.jpg2-laponsko2.jpg5-sarek.jpg2-dsc05362-panorama-1.jpg