dub

Madame Olga v Klubu Na Rampě - „Měl jsem pocit, že rozumím francouzsky…“

Je dlouhodobě zřejmé, že většina návštěvníků koncertů v Jablonci nechodí za objevováním něčeho nového a za jednoznačně kvalitní muzikou, ale přitáhnou ji pouze jména, která zná z médií nebo v rámci určité komunity. Ti z nás, kteří naopak rádi objevují a hledají kvalitu spojenou s originalitou, se rozhodně nespletli v úterý večer. V rámci dnů francouzské kultury v Klubu Na Rampě vystoupila kapela Madame Olga z francouzského Lyonu.
Výše uvedené konstatování a úterní datum ( dané programem francouzské organizace) zapříčinily, že posluchačů nebylo nikterak mnoho, ovšem ti co přišli, včetně mě, nestačili zírat (a poslouchat a poskakovat).
Kapela – kytara, basa, bicí (stylově neortodoxní – energický neopunk, malinko hardcoru,trochu prvky podobné např. System Of A Down včetně vokálů, účelné a střídmé použití samplů a elektronických zvuků) mě neskutečně nadchla, po všech stránkách, muzika mě tak brala, že jsem měl pocit, že i rozumím textům, přestože francouzsky vůbec neumím.
Název kapely pochází z dob, kdy měli i zpěvačku ( říkali mi, že ženská v kapele nedělala dobře, to se stává i u domácích kapel..). Jeden z diváků, starý rocker Jarda Mysliveček se po ní přesto sháněl…
Borci hráli, zpívali i skákali (dva metry do výšky s otočkou, nechápu, že se nezamotali do šňůry a nebouchli do hlavy o nízký strop), jako by hráli před plným stadionem. Perfektní zvuk (jen kytaristův aparát za cca 350 000,-), dynamika, přesnost, čisté a pravděpodobně srozumitelné vokály , aranže..
Nemyslím, že u nás je skupina podobného žánru, která by se blížila tomu, co tyhle kluci předvedli. Tady pochopitelně nejsou známí, zrovna tak jako u nich v Lyonu nikdo nezná žádnou českou oblíbenou speedpolkovou (pardon, ska) kapelu, nebo třeba permanentně cenami akademie dekorované Tata Boys.., dokonce ani Karla Gotta ne.
Pro mě to byl jeden ze tří nebo čtyř nejkvalitnějších koncertů v Jablonci za poslední roky (spolu s Pražským Výběrem II. , Michalem Pavlíčkem a Wohnoutem, ale tyhle muzikanty už sleduju 30,resp. 10 let). Ten zážitek mě jen utvrdil v tom, že objevovat nové je v muzice to nejkrásnější.

Martin Bauer st.