lis

Rampa opět prořeže žánry svým festivalem

Město bižutérie a sněhových kalamit, Jablonec nad Nisou, není vůbec severským městem hudební sterility. Již po šesté se v rámci jednodenního festivalu SkrzJazzFest snaží představit nadějné, mladé a zajímavé projekty nejen ze standardní jazzové hudební scény. Letošní ročník jabloneckého festivalu, který se každoročně odehrává v Klubu Na Rampě, se ponese v duchu orientálních zvuků, temperamentních rytmů a jazzových kompozic tří přizvaných kapel pravidelně působící především na pražské scéně – Infinite Quintet, Los Rumberos a Sato-San To.

První formace, která načne festivalový večírek, se vyznačuje vlastní autorskou tvorbou v jazzovém půdoryse a vysokou koncentrací zkušených hudebníků. Infinite Quintet, pětice mužských zástupců ve složení Miroslav Hloucal (trumpeta, křídlovka), Petr Kalfus (saxofony), Martin Novák (bicí), Viliam Béreš (klávesy) a Petr Dvorský (kontrabas) rozezvučí prostory klubu čerstvými skladbami z nedávno vydaného alba Speak Slowly.

V případě, že první vystoupení se krásně v sedě poslouchá, druhý početnější ansámbl Los Rumberos rozhodně nenechá nikoho v klidu ani na židli. Jediný salsa orchestr v České republice ve stylu Poncho Sancheze nebo Tita Puente svými latinskými rytmy chytne pevně a jen tak nepustí. Svým repertoárem tvořený jak z převzatých, tak z autorských skladeb (zejména z pera kapelníka Petra Smetáčka) už stihli za rok svého působení uhranout posluchače téměř po celém Česku. A tak se rozhodli rozehřát i severní cíp republiky, Jablonec.

Jako půlnoční explozivní překvapení se představí Sato-San To, nujazzový projekt dvou zkušených muzikantů, Thoma Heriana (bicí a samplery) a Oskara Töröka (trumpeta a klávesy), kteří si svou originalitou v podobě smíchávání orientálních vstupů, junglových kompozic, jazzových trumpetových sól a ambientních ploch vydobyli pozornost nejen českého publika. Zároveň se stali objevnou senzací na české jazzové scéně a spolupracují například s legendárním jazzovým basistou Jaromírem Honzákem či kytaristou Petrem Zelenkou.

(autor: Veronika Vlachová)