Report – 1. večer IV. ročníku festivalu Stárplej 2011

Letošní Stárplej jsme začali sestavou bez středoškolské místní kapely, přesto byla návštěva slušná a vznikla i poměrně nová situace – žádná z kapel, ani jablonecký Hegesh, neměla vlastní početný klan, což vedlo k nepříliš časté shodě diváků a většiny poroty na vítězi.
Viděli a slyšeli jsme kapely v tomto pořadí:

Hegesh – místní kapela, vyšlá z punkových kořenů, vlastní skladby doplněné více či méně povedenými punkově –parodickými úpravami popových či trampských hitů. Bavili mě mnohem víc než při poslední účasti ve Stárplej, základní věci fungovaly a frontman Fífa, kterého jsem v akci viděl poprvé, byl znamenitý – nasazení v řevu i pohybové kreace:-)

Sotvarock – sympatické začínající seskupení z Liberce, jemnější, pomalejší muzika, přes některé nedokonalosti ve zvuku ladění se v druhé půlce srovnali a pomalejším tempem tvořil dobrou náladu a kontrast oproti předchozímu punkovému řevu. Jediná žena večera zaujala příjemným hlasem.

Exil 51 – další liberecká kapela, za rok od loňské účasti, kdy v tomto složení začínali, udělali obrovský pokrok, je vidět, že jde o dobré muzikanty, často hrající. Stylově nevím, jak přesně pojmenovat, artpoprock nebo tak něco, dobrá práce s dynamikou, individuální výkony všech členů bez solových exhibic, vokály, pódiový projev včetně projekce, zajímavá hotová kapela, zaslouřený vítěz kola.

Nothingham – první účastník z Turnova v historii. Metalisté, jak jsem na místě říkal, nevím přesně s jakým přívlastkem, možná kombinovali více prvků. Tradiční zvuk kytar a rytmiky (prospělo by více stoptimů a práce s dynamikou pro zpestření aranží), kombinace chroptícího i klasického zpěvu, také hotová kapela se zkušenějšími muzikanty.

Výsledky:
Nejlepší zpěv: Jaroslava Poznarová – Sotvarock
Nejlepší kytara: Jan Odvárka – Exil 51
Zvláštní cena poroty: Fífa – Hegesh
Cena Klubu Na Rampě – Nothingham
Cena diváků – Exil 51
Vítěz kola Exil 51

Porotci hlasovali: Pavel Kopal – Exil 51, Petr Jakimiv – Sotvarock, Martin Kadlec – Exil 51, Martin Bauer – Exil 51.
V zajímavé konfrontaci stylů poprvé vyhrála cenu diváků v jabloneckém klubu liberecká kapela , všechny kapely byly poslouchatelné a bavily mě. Děkuji kapelám i divákům a těšíme se na vás v dalším kole 1. 4. (opravdu přijďte, není to Apríl:))

Martin Bauer st.