Report 2. kolo Stárplej (od Jitky Fialkové z Lbc music)

Druhé kolo Stárplej 2013
V sobotu 9. února pokračoval v jabloneckém Klubu Na Rampě šestý ročník soutěže regionálních kapel Stárplej. Skvělou atmosféru druhého kola podněcoval a udržoval Martin Kadlec coby moderátor. Porota byla tentokrát početnější, než je ve Stárplej zvykem. Předsedou poroty byl jako vždy Martin Bauer, nechyběl ani další stálý člen Petr Jakimiv. Za porotcovským stolkem se objevil rovněž Jan Mikulička, který až na několik málo výjimek usedá v porotě pravidelně. Tuto trojici doplnili Milan Lamač, Hana Langrová a já.
Soutěžní večer zahájila domácí mladápunk-rockovápartaJunkAspect. První pohled nutně zamířil do rytmické sekce, konkrétně na baskytaru. Tu držela pevně ve svých rukách Áňa Riedlová a nutno dodat, že si s ostatními baskytaristy, co do výkonu, rozhodně nezadala. Jak už to u kapel z Jablonce nad Nisou bývá, hned od začátku se jim pod pódiem vytvořil fanouškovský kotel a mocně je podporoval. Muzika kapely JunkAspect měla náboja jejich nástup byl vynikající. Od písničky Plyšový medvídek, šel však výkon postupně dolů. Pochvalu si zaslouží bubeník, který svou roli za bicími plnil na sto procent, ale také zpíval a slovem doprovázel celé vystoupení. Přesto, že většinu písní bych zařadila spíše do pop-rocku než tvrdšího punku, produkce byla velmi podařená a těším se, že tuhle formaci zase brzy uslyším.
Členové druhé vystupující kapely Bonebroke přijeli hned z několika částí republiky. Baskytarista to z Liberce neměl daleko, bubeník s kytaristou zavítali z hlavního města a zpěvák z Horoměřic. Už zvuková zkouška napověděla, že následující dvacetiminutovka bude stát za to. Úvod byl fenomenální. Ovšem po anglicky zpívaných písních přišly na řadu české. Kapele sedí o poznání méně a song s názvem Skotská už bych, vzhledem k obsahu, nemusela nikdy slyšet. Klukům to spolu velice dobře funguje. Bubeník je sice nejmenší, ale velký svým muzikantským umem. Baskytarista kromě dobré hryperfektně zpívá. Z jeho hlasu byla celá porota unešená. Kytarista svůj nástroj ovládá bravurně, pěvecky je sice nejslabší, ale za to má výborný řečnický dar a v komunikaci s publikem byl jasně nejlepším. Zpěváka hlasově zastínil baskytarista Tomáš, ale také jeho výkon byl velmi slušný a navíc pozitivně hodnotím pódiovou prezentaci i jeho dokonalou image, od bot až po účes.
Druhou polovinu večera zahájila turnovská skupina Ba naopank!. Vůbec si ji netroufám zařadit do nějaké žánrové škatulky. Záběr má velký a předpokládám, že pokud bych navštívila výhradně její koncert, postupně by zasáhla do všech hudebních stylů. Musím přiznat, že mě velice mrzí, že jsem dobře nerozuměla všem textům, protože to, co jsem stačila postřehnout, stálo za větší pozornost. Jako nejlepší bych hodnotila píseň Kocourek, nebyla ale jediná ze zvířecí říše. Slyšeli jsme také skladbu Krtek a píseň věnovanou zvláštnímu tvorovi z Prvohor. Zpěvák zaujal nejen svým frázováním, ale také celkovým pódiovým projevem, který byl originální a podtrhoval zajímavé texty.
Čtvrtým vystupujícím byla formace Voliéra, která má svou základnu v Železném Brodě. Zjištění, že z původně pětičlenné kapely přijeli pouze tři hráči a navíc bez sólového zpěváka, bylo více než překvapivé. Odvaha vystoupit v neúplné sestavě si zaslouží první plusový bod. Kytarista, s kytarou zavěšenou proklatě vysoko, předvedl vynikající hru a zároveň se ukázal jako schopný zpěvák. Prasknutí struny zapříčinilo delší hudební pauzu, kterou Martin Kadlec využil k rozhovoru s baskytaristou. Společně probrali všechny možné i nemožné scénáře rozpadu kapely. Voliéra, dle vlastního vyjádření, zahrála „folčík“, což bylo příjemné zpestření převážně punkově laděného večera.
Era Vulgaris. To je název poslední soutěžící kapely druhého kola Stárplej. Muzikanti pocházející převážně z Mnichova Hradiště si s sebou přivezli početnou skupinu příznivců, která nenechala sedět ani ostatní přítomné diváky. A právě na poslední skupinu skákalo a zpívalonejvíc lidí. Na pódiu však panovala opačná situace. Energií překypoval pouze zpěvák. Nepočítám-li bubeníka, tři kytaristé si přišli odehrát svůj part a tím jejich nasazení skončilo. První píseň Ďáblova rostlina byla nad zpěvákovy síly. Poměrně rychlé tempo a mnoho textu mu činily velké potíže. Ostatní písně byly v pořádku, i když na zpěvu by se dalo ještě zapracovat. I u téhle kapely mě zaujaly texty, zvlášť rýmy. Bohatá vlastní tvorba je největší předností tohoto seskupení. Era Vulgaris má jistě své publikum, a pokud kytaristé příště projeví větší nadšení a invenci, věřím, že se fanouškovská obec ještě rozroste.

A zde jsou výsledky druhého kola šestého ročníku Stárplej.
I tento večer byla vyhlášena dílčí ocenění.
Cenu za nejlepšího bubeníka si odnesl (resp. spoluhráči mu ji předali) Dan Kamiš ze skupiny JunkAspect.
Nejlépe hodnoceným baskytaristou byl Tomáš Müller z kapely BoneBroke.
Pro zvláštní cenu poroty za „nevšední podání nevšedních textů“ si přišel zpěvák formace Ba Naopank! Kamil Pinta.
Milena Bauerová vybrala JunkAspect jako vítěze ceny Dramaturga Klubu Na Rampě.
Divákům se rovněž nejvíc líbili jablonečtí JunkAspect.
Porota se tentokrát jednomyslně shodla na vítězi, kterým se stali BoneBroke. Ti také získali dvacet hlasů od ostatních kapel.
Po deseti hlasech od kapel získali také Ba Naopank!, JunkAspect a Era Vulgaris.
Blahopřejeme BoneBroke, kteří se společně s vítězem minulého kola, formací CZE-HUN, účastní červnového finále. Která další kapela bude soutěžit o účast na některém z letních festivalů? Přijďte se podívat a svým hlasem podpořit jedno z hudebních seskupení na dalším koleStárplej, které se uskuteční 12. dubna.