dub

Report – 3. večer Stárplej

Soubor subjektivních informací pro ty, které to zajímá a nemohli být přítomni osobně.
Po hladkém technicko – organizačním průběhu předchozích dvou večerů jsem měl mírné obavy, že tentokrát se může něco mírně podělat (haprovalo mailové spojení s jednou kapelou, další potřebovala hrát poslední apod.). Obavy se naštěstí nepotvrdily – všechny kapely vzorně spolupracovaly a vše běželo hladce. Dík za zapůjčení bubnů patří Ragnarocku.
K vystoupení kapel v pořadí, které si vylosovaly:
Všechny kapely měly společné plus – suverénní pódiový projev – nenásilné vystupování i pohyb.

Ragnarock jsme znali z minulého ročníku i z dalších vystoupení (podobně jako většina dalších kapel ze Stárpleje měli možnost na Rampě hrát i při jiných příležitostech). Přes jejich mládí je znát vzestup v muzikantských dovednostech, stylově mě také v některých věcech bavili – příjemný rock s lehkými názvuky „staré dobré nové vlny – neboli nové vlny se starým obsahem jak psalo kdysi Rudé Právo“, podobné postupy užívali např. mě blízcí Schodištáci. Stejně jako loni se mi líbil roztomilý pódiový projev Báry Koškové, u všech byl znát vzestup v dovednostech. Slabinou bylo, obdobně ovšem i u obou následujících kapel, zacházení s mikrofony a tím utopený zpěv bez potřebné dynamiky a pro posluchače slyšitelného výrazu.

Mystream – početnější kapela (klávesy, dva zpěváci), hrající podle jejich vyjádření art-rock, s čímž lze v zásadě souhlasit (v jedné skladbě mě to přišlo jako Blue Effect za éry s Leškem Semelkou). Na všech byly vidět individuální muzikantské schopnosti a bezproblémový pódiový projev, při nahrávání ve studiu tahle muzika určitě dobře vynikne. Pro větší tah na živo mě chyběl průraznější skladatelský nápad , obdobně jako u první kapely, možná ještě více, bylo záporem utopení zpěvu, kluci s těma mikrofonama dost cvičili 
(říkal jsem to všem i v pátek, tyhle mikrofony musejí být přilepeny na hubě a dynamiku dělat hlavně uvnitř, jinak s tím zvukař přes hlomoz kapely nic neudělá – chodil jsem to k němu pořád kontrolovat, jestli není problém u něj. Že to jde se mohli přítomní přesvědčit např. v sobotu u Tonyho Ducháčka a Garage – jeho basovému šepotu bylo rozumět přes hodně dunící kapelu včetně ječivého saxofonu výborně).

Duo D+22 – překvapili mě příjemně, podle nahrávek jsem se obával, že půjde o něco příliš portovně- zeleně - intelektuálského, ovšem tahle kapela byla jednou z mála, u kterých vystoupení předčilo nahrávky. Lze je asi řadit do folkrocku, trochu world, trochu keltoidní – šikovný mladý bubeník hrál razantně, sympatické houslové vyhrávky. Zpěv sourozeneckého dua Drábkových byl také zajímavý, ovšem obdobně jako u předchozích trochu mizel za kapelou .
Moc se mi ovšem jako kolegovi textaři líbily texty zpívající Anny Drábkové – řada hezkých poetických obratů a metafor..
Jak jsem již napsal, tyhle tři kapely měly společné mínus – problém s „utopeným“ zpěvem bez dynamiky, což lze možná přičítat mládí a menší zkušenosti v zacházení s mikrofony.
K tomuto názoru mě vede i to, že další dvě kapely tento problém neměly:

Pavoucy- tahle pro mě dosud neznámá sestava ze Cvikova mě zaujala kvalitou nahrávky a nutno říct, že i živé vystoupení zvládli dobře. Borci byli o něco starší, než předchozí kapely, hráli hard rock v novějším hávu (některé postupy připomněly Krucipusk – tím ovšem nechci, stejně jako u ostatních kapel, kde píšu, co mi to připomíná, nikoho nařknout z plagiátorství. Tóny, harmonie, rytmy nejsou nevyčerpatelné a nezávisle lze, při určitém způsobu hudebního myšlení, dojít k podobnému výsledku). Vynikl zpěvák i vokály jako takové (to byl plus dnešního večera, snaha o pestřejší zpívání byla u všech). Zpěv měl potřebnou dynamiku, frázování, byl přes kapelu dobře čitelný. To spolu se souhrou a hráčskými schopnostmi všech členů nakonec rozhodlo, že právě této kapele jsem přidělil své porotcovské hlasy.

Strictly Commercial – tohle, tentokrát ještě početnější seskupení z Košťálova, jsme viděli již v loňském ročníku. Borci ještě přibrali tři zpěvačky (takové drobné, veselé) a dříve trochu akademický projev tím získal dle mého názoru dobrý další náboj. Jak sami píšou, lze tam najít prvky funky, poprock (něco málo mi připomnělo, když už to píšu u všech, MiG 21 – ty moc rád nemám, ale také Hudbu Praha, tu már rád hodně –roztomile naivním projevem tria zpěvaček). Frontman Hynek Jína opět dobře zazpíval – po intonační a frázovací stránce spolu s Petrem Ježkem z Pavouků nejlépe ze zúčastněných. Porotu zaujal i kytarista Jakub Štěpán. Subjektivně mě v týhle muzice chyběly výraznější nápady – písničky mě připadaly všechny hodně podobné – tak to ovšem bývá u všeho, kde je funky, tvorbě příslušné nálady to nevadí.
Návštěva byla tradičně dobrá, na Rampě bylo po dobu koncertu přes 200 lidí, 150 platících rozdělilo své hlasy převážně mezi místně příslušející (Jablonec-Liberec) kapely Duo D+22, Ragnarock a Mystream. Tentokrát ovšem porota nebyla 2:2 jako v minulých kolech a díky rozptylu divácké hlasování tolik neovlivnilo výběr postupujícího.

Takže jak to všechno dopadlo:
Porota – a jak hlasovala:
Honza Mikulička – Mystream
Petr Jakimiv – Pavoucy
Pavel Kopal – Pavoucy
Martin Bauer – Pavoucy

Individuální ceny:
Kytara – Jakub Štěpán – Strictly Commercial
Bicí – Jakub „Chubish“ Svoboda – Duo D+22
Zvláštní cena předsedy poroty (za texty, úrovní převyšující běžný průměr Stárplej):
Anna Drábková – Duo D+22
Cena Klubu Na Rampě: Mystream
Cena diváků: Duo D+22
Vítěz kola a postupující: Pavoucy

Koukám, že se mi nepodařilo být moc stručným , takže toť vše, dík kapelám, divákům, zvukařům i Rampa crew a těším se na všechny v obou květnových kolech – 9. a 29. května.

Martin Bauer st.