04
dub
2011

Report stárplej

Tentokrát nebudu tvořit vlastní obsáhlý komentář, ale s dovolením použiju report Jitky Fialkové (píše na webu Lihupo, doporučuji celý web, mapující řpevážně libereckou hudební scénu, ke zhlédnutí).Její postřehy byly natolik podobné našim, že je zbytečné tvořit report znovu, a napsala vše rychleji než já lenoch:-)

Jen stručné informace pro doplnění: Pro absenci bubeníka se omluvila z 2. kola původně avizovaná pátá kapela Kopr. Ze 165 zakoupených vstupenek jich cca 50 nebylo vhozeno do osudí, vítěz diváckého hlasování oproti tomu obdržel 53 hlasů..Posluchačstvo bylo tentokrát částečně nezdvořilé (fankluby Sabotters a VEvývoji zůstaly na další dvě kapely částečně mimo velký sál), ovšem i tak měly všechny kapely slušnou diváckou kulisu i odezvu, a všechny si to nesporně zasloužily.Těšíme se na další kolo, tentokrát již v pátek 22. dubna, a následuje zmíněný report Jitky Fialkové:

První dubnový večer se v jabloneckém Klubu Na Rampě nesl v soutěžním duchu – probíhalo tu 2. kolo IV. série Stárpleje 2011. V celé historii soutěže to bylo jubilejní, v pořadí 20. kolo. Od minulého klání uběhly čtyři týdny a já jsem byla velmi zvědavá na pokračování. Minule jsem odhadovala žánrovou náplň večera podle publika. Tentokrát to nebylo tak jednoznačné. Jediné, co tedy mohu k publiku zmínit, že bylo o minimálně generaci mladší než při prvním kole a mladistvé nadšení se pozitivně odráželo na atmosféře při výstupech jednotlivých kapel – kotel lidí pod pódiem řádil jak pominutý. Stejně jako minule večerem provázel Martin Kadlec. Také složení poroty zůstalo stejné. Z avizovaných pěti kapel zahrály pouze čtyři. Kam se ztratila skupina Kopr, netuším. Podívejme se tedy na soutěžící…

Jako první vystoupila pětičlenná liberecká kapela Patron. Když všichni členové vešli na pódium, překvapilo mě jejich různorodé vzezření. Kdybych je neviděla takhle pohromadě, rozhodně bych neodhadovala, že patří k sobě. Hudebně sehraní ovšem byli. Ačkoliv toto seskupení hraje hard-rock, v jeho popředí je zpěvačka s krásným altovým hlasem. Bohužel už po druhé písničce začal vadit sekaný zpěv. Třetí píseň, tuším, že s názvem Křížová výprava, uvedla kapela jako komorní záležitost. Nevím, co na ní bylo komorní, ale je pravda, že od zbývajících předvedených skladeb se odlišovala – byly zde znatelné prvky gothic rocku. Zpěvačka zde obstarávala vokály a píseň velmi pěkně zazpíval kytarista. V předposlední písni se zpěvačka příliš nevyznamenala, od začátku až do konce zpívala šíleně falešně. Kapela zahrála celkem šest věcí. Patron začali nadějně, ale celkový projev byl dost monotónní. Nutno ještě poznamenat, že jsou to mistři změn rytmů a harmonií. Tento fakt by nebyl na škodu věci, kdyby ovšem dost podobný plán neměly všechny písně.

Dvojku tento večer získala skupina rovněž z Liberce s názvem Vevývoji!. Když se začalo připravovat všech sedm členů a já uviděla dechovou sekci (2 trubky, pozoun a saxofon), zaradovala jsem se, že teď přijde opravdová bomba. Poté, co přípravy trvaly déle než vystoupení předchozí kapely, mé nadšení rychle opadalo. Když už to vypadalo, že by mohli začít hrát, ukázalo se, že kytarista špatně naladil. Tahle nedokonalost byla porotou několikrát zmíněna, až mi kytaristy začalo být trochu líto, ale snad si pro příště dá větší pozor. To, že bude tahle kapela originální, bylo patrné od samého začátku. Vystoupení přišla uvést „konferenciérka“, která oznamovala, že kapela Vevývoji! nestihla včas odletět z Japonska, proto ji zastoupí skupina složená z Kazachů. Řekla bych, že se to moc nehodilo, rozhodně mi uvedení nepřipadalo vtipné. Asi v tom nebyl špatný úmysl, ale pravý záměr se mi nepodařilo odhalit. Příchod na pódium byl velmi efektní a mini skladba, která sloužila jako zvuková zkouška, byla skvěle vymyšlená (ale snad by pro nazvučení bohatě stačila, bez předchozích peripetií). Děkovalo se v ní zvukaři. Po tomhle kousku se mi zase zlepšila nálada a byla jsem přesvědčená, že si dvacet pět minut v rytmu ska s touhle kapelou užiju. Ovšem první píseň byla krizová. Vevývoji! se v ní prali s rytmem a tento trochu ošemetný hudební prvek zvítězil na celé čáře. Po celé vystoupení se střídaly lepší pasáže, s těmi méně povedenými, problém s rytmem se objevoval po celou dobu. Znovu se musím vrátit k dechařům, protože trumpetky, to je má srdcová záležitost. Myslím, že by si ve většině skladeb zasloužily propracovanější aranžmá. Také texty mi připadaly poměrně slabé. Kapela Vevývoji! je veselá, měla perfektně vymyšlenou prezentaci a sál Na Rampě pořádně rozproudila. Celková produkce a jednotlivé hudební složky jsou však nedotažené. Věřím, že když na sobě kapela ještě zapracuje, mohla by být velmi dobrá.

Číslo tři dostala domácí, tedy jablonecká, skupina Sabotters. Čtyři mladí rockeři, kteří spolu hrají zhruba rok, šli do vystoupení s obrovským nadšením a po hudební stránce byli za tento večer první, kteří neudělali žádnou fatální chybu. Velmi se mi líbila píseň Cesta do pekel, kterou kluci zpívali a hráli s takovou chutí, že svou energií a elánem museli nakazit každého v sále. Ovšem závěrečná skladba Bitva poslední byla v jejich vystoupení bezkonkurenční. Nejprve jsem si říkala, že nezvolili správně, protože skončit v pomalém tempu není úplně nejlepší volba. To jsem ještě netušila, jaký vývoj bude píseň mít – bezvadný energický chytlavý refrén. Sabotters mě mile překvapili a doufám, že o nich ještě uslyším.

Čtvrtým a posledním soutěžícím byla metalová formace Pitty Poky. Kapela se základnou v Libštátu u Semil udělala výbornou tečku za všemi vystoupeními. Všech pět členů si svůj přidělený soutěžní čas maximálně užívalo a bylo znát, že jim nejde o to vyhrát, ale hlavně si zahrát. Nejvíce svým výkonem vyčnívala zpěvačka Bára, která byla na pódiu úžasná. Písničky byly po hudební stránce poměrně zdařilé a textově poutavé. Trochu mě mrzelo, že jsem úplně dobře nerozuměla každému slovu. Z jejich produkce bych doporučila k poslechnutí zvláště písně Prejt, Exekutor a Nymfomanka.

A tady je resumé:
Cenu nejlepšího baskytaristy získal Honza Černý z kapely Vevývoji!.
Nejlepším bubeníkem večera byl zvolen ze skupiny Pitty Poky Tomáš Moravec.
Cenu předsedy poroty si odnesla zpěvačka Bára Nečásková, rovněž z kapely Pitty Poky, za pódiový projev a zajímavé autobiografické (domněnka poroty!?) texty.
Cenu dramaturgů klubu Na Rampě si odnesli členové formace Vevývoji!.
U diváků zvítězili s 53 hlasy kluci ze Sabotters a stali se také konečnými vítězi a postupujícími do červnového finále.

A jak hlasovala porota? Pavel Kopal v nepřehlédnutelném červeném triku s nápisem Gibson the guitar to die for, dal svůj hlas skupině Pitty Poky, Martin Kadlec hlasoval pro Sabotters, Petr Jakimiv se rozhodl také pro Sabotters a předseda poroty Martin Bauer zvolil Pitty Poky.

Přesto, že mě velmi potěšily konečné výsledky a také to, že ve všech kapelách se zpívalo česky, 2. kolo Stárpleje tak kladně hodnotit nemůžu. Večer neměl vůbec spád, docházelo ke zbytečným průtahům, zvláště kvůli nekončícímu zvučení kapel. Doufám, že soutěžící v tentokrát již třetím kole budou v tomhle ohledu ukázněnější. 22. dubna zahrají v Klubu Na Rampě Kapitola 22, Jinx-X, Ragnarock, Lingers a The Scoffers.


14
led
2024
ABBA WEEK NA RAMPĚ >
Nezapomenutelný týden plný největších hitů ABBA! Nový koncept věnovaný vybraným kapelám. Během týdne pro Vás barmani budou mít přichystané tematické drinky za doprovodu
03
led
2024
Dobrý rok 2024 >
vám přeje vaše Rampa a společnost Sundisk, která ji provozuje!
22
pro
2023
KONCERT KAPELY NŮŽ 22/12/2023 >
Všichni z Klubu Na Rampě jsme strašně smutní ze včerejších událostí v Praze... Dnešní koncert kapely Nůž se ale dnes uskuteční. Před začátkem uctíme všechny oběti minutou
22
pro
2023
OTEVÍRACÍ DOBA DO KONCE ROcKU >
Vážení návštěvníci, pokud je koncert nebo jiná akce, máme pro vás otevřeno od 18h. Těšit se můžete na: 20. 12. předvánoční bluegrass 22. 12. koncert Nůž 23. 12. zavřeno