kvě

Report z 3.kola Stárpleje

Kdo má odvahu, vyhraje cenu. A grunge není zdaleka mrtvý.
Třetí kolo soutěže amatérských kapel v jabloneckém Klubu Na Rampě vyhrála post grungeová kapela The Scoffers.
Překvapivě vyrovnané, dobré výkony kapel přineslo třetí kolo soutěže amatérských hudebních skupin Stárplej, které o víkendu hostil Klub Na Rampě v Jablonci nad Nisou.
Večer přinesl několik zásadních zjištění: že kvalitních muzikantů s vlastními nápady běhá po kraji plno. Že grunge stále ještě není mrtev a křísí ho ti, kteří se v době jeho slávy teprve učili číst. A že kdo se nebojí a řekne nahlas to, co si všichni jen myslí, získá věhlas a cenu.
Po uplynulých kolech, která přinesla koncertní bloky čtyř kapel, se jich tentokrát namačkalo do jedné Stárpleje hned pět. Z Liberce, Jablonce a České Lípy.
Úvod patřil libereckým JinxX, kteří ten večer neměli pro soutěžení úplně tu nejsnadnější pozici: pro nového kytaristu Jaroslava Valáška to byl jeho první koncert a zpěvačka Petra Štěpánková bojovala s vysilujícím kašlem a rýmou. Až na drobné maličkosti však příjemně rocková kapela vyvázla z nesnází se ctí a ostudu si neuřízla.
Následující liberečtí Scoffers předvedli moderní variaci na pravověrný grunge soundgardenovského střihu. Muzikanti dali jasně najevo, že nedrží nástroje v ruce poprvé. Zpěvák Tomáš Pospíšil prokázal, že odkaz Chrise Cornella ještě zdaleka nepokryl prach.
Úkrok do jiných hudebních vod přineslo vystoupení jabloneckého seskupení Kapitola 22. Soubor, jehož hlavními tvářemi jsou sourozenci Drábkovi, zpěvačka Anna a baskytarista Jan, zamíchal kartami a vynesl trumfy v podobě folkrocku, posypaného irsko keltskými vlivy a polibkem od Jethro Tull a Divokého Billa navrch.
Ragnarock se ve Stárpleji neobjevili poprvé a letos prokázali, že od minule udělali na sobě slušný kus práce. Pódiová image hrubých starodávných bojovníků působila však pořád ještě lépe než hudba samotná. Husarský kousek se povedl frontmanovi Jiřímu Maškovi: moderátora Martina Kadlece, který byl jako obvykle k neumlčení, během zvukové zkoušky se slovy „Bude pro nás pro všechny lepší, když odejdeš“ nekompromisně vypoklonkoval z pódia. Nádavkem si za to vysloužil cenu poroty.
Závěrečný blok českolipských Lingers vyvolal otázky, co kapela s věkovým průměrem zhruba někde mezi třiceti a čtyřiceti, s bezchybnou souhrou, mnoha odehranými koncerty a několika cédéčky na kontě na takové soutěži vlastně dělá. Na závěr to však byla ta pravá a opravdová hudební lahůdka.
Jak to celé dopadlo?U poroty jednohlasně zvítězili a do červnového finále zamíří The Scoffers. Mezi diváky vyhrála Kapitola 22, jejíž zpěvačka a textařka Anna Drábková si vysloužila cenu poroty za originální texty. Nejlepšími zpěváky se stali Petra Štěpánková a Tomáš Pospíšil, nejlepším kytaristou Ondra Prchal z The Scoffers

27.04.2011 - Jan Mikulička - Kraj Liberecký - str. 05