Špeky venku a psy na přání ?

Milí čtenáři těchto stránek. Pouštím se poprvé do jisté formy prosby, žádosti, upozornění či jen zamyšlení. V nedávné době jsme na Rampě museli opakovaně řešit stále tentýž problém: špeky venku a psy na přání. Kdo ví o čem je řeč nechť čte dál a zkusí se zamyslet sám nad sebou, kdo neví třebas nám pomůže v řešení problému - třebas příspěvkem v diskusi.

Prošel jsem si pár hospod a restaurací v Jablonci, Liberci či v Praze a musím napsat, že čas od času se špeky objeví všude. Klub Na Rampě proto není vyjímkou. V ČR máme povoleno kouřit (mít u sebe) menší než malé množství. Je ale normální si zapálit špeka v kavárně, když okolo sedí sposusta jiných lidí, které typická "vůně" může otravovat a obtěžovat? Není v rámci obecně uznávaných a nepsaných pravidel vhodnější respektovat svobodu druhého a když už má člověk potřebu si "špeka" dát opustit danou provozovnu a jít si ho "vychutnat" ven na čerstvý vzduch kde tím nikoho nobtěžuje a může si jej jistě i víc užít? Celá naše rampa crew permanentně upozorňuje stále tytéž osoby o respektování "špeků venku" ale ne zcela úspěšně. Žádáme proto všechny špekaře o respekt, abychom nemuseli přistoupit k tvrdší formě vyřešení tohoto problému - tj. v nejhorším případě zavření Rampy, v lepším zákaz kouření úplně všeho. Ne špekaře prosíme, aby v rámci zachování Klubu upozornili ty, kteří to stále nechápou, že bez špeků venku to prostě nepůjde.

Psy na přání - to není nová položka v menu, jak by se mohlo zdát, ale opět podivný problém v Klubu a snaha o dodržování zásad slušného chování. Podle mého názoru si člověk, který si přivede do jakékoliv provozovny, která je veřejná - tj. nachází se v ní mnoho dalších lidí, nemůže bez ohledu na nějakou vyhlášku či zákon dovolit pustit volně svého psa, byť libovolné velikosti, rasy, či vlastností, prostě proto, že ´se to nedělá.´ Přijde mi až trapné opakovaně vysvětlovat majiteli, že tím trpí a je ohrožen nejen pes (kouření, hluk) ale hlavně všichni ostatní, kteří si přišli popovídat, popít, podívat se na dokument, nebo jen tak posedět a lítá kolem nich cizí pes na kterého nejsou zvědaví. Zavedli jsme proto s okamžitou platností speciální interní vyhlášku: pes pouze na dovolení a pokud vůbec tak s vodítkem. V případě jakéhokoliv problému (štěkání, obtěžování hosta apod.) holt bude muset majitel neprodleně opustit prostor i se svým zvýřátkem.

Přemýšlel jsem jestli se vůbec do těchto dvou témat a diskusí pouštět takto veřejně, ale myslím si, že všem nám, kterým jde o Rampu, to docela leží na srdci. Máme snahu posunout věci někam dál a případně se pokusit některým spoluobčanům otevřít oči a zamyslet se třebas nad tím, kde končí svoboda jednoho a začíná svoboda druhého... Howgh.