dub

Stárplej 2013 – III. předkolo - report Romany Nedomové

Třetího soutěžní předkolo Stárpleje, hudebního klání (nejen) regionálních amatérských kapel, se konalo v pátek 12. 4. 2013 již tradičně v Klubu Na Rampě.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Třetí kolo Stárpleje odstartovalo kolem osmé hodiny jednoho z prvních opravdu jarních večerů v letošním roce. Ukázalo se, že zákon schválnosti funguje dokonale – sotva se trochu oteplilo, vyskytla se porucha klimatizace, nicméně tento drobný nedostatek nijak neovlivnil snahu kapel vydat ze sebe to nejlepší.

Porota zasedla v tradiční šestičlenné sestavě:
Martin Bauer st.
Petr Jakimiv
Jan Mikulička (baskytarista, redaktor MF Dnes)
Milan Lamač (z týmu pořadatelů festivalu Dolánky – muzikant, provozovatel nahrávacího studia)
Hana Langrová (redaktorka Libereckého a Jabloneckého Deníku)
Jitka Fialková (hudební novinářka z portálu Lbc Music)

I letošního III. předkola se zúčastnilo celkem pět kapel: Vymazáno z archivu, 9431, Nothingham, Těsně vedle a Rónin.

Večerem provázel oblíbený moderátor Martin Kadlec, bez kterého si Stárplej pomalu ani nelze představit.
Jako první zahráli liberečtí muzikanti, kteří si říkají Vymazáno z archivu. Tato pětičlenná banda na první pohled zaujala nástrojovým obsazením – kromě „klasických rockových nástrojů“ (kytara, basa, bicí) si diváci, mezi nimiž byla početná fanouškovská základna, mohli poslechnout i vynikající hru na violoncello v podání Blanky Vrbové, která se v písni Suchá růže předvedla své kvality i na poli pěveckém. Zazněly písně Neposeda či Staří vlci, mě osobně však nejvíce dostala Hymna anonymních alkoholiků (také zvaná Zatracenej svět) – svižná závěrečná píseň s originálním zpěvem Honzy Rosenberga. Bubeník Vojta Vencl měl vynikající rytmiku a jeho hra byla dynamická. Milan Lamač kapele vytkl jediný nedostatek – vzal si na paškál baskytaristu Kubu Meixnera a zeptal se jej, proč nezůstane u hry na basu a hraje i na kytaru, a když už hraje na kytaru, proč stejně jako druhý kytarista, Dominik Vrba.

Druzí vystoupili tanvaldští 9431, jejichž část jsme mohli slyšet v I. předkole v uskupení Luděk. Celkem sedmičlenná skupina hrající rock-ska pod taktovkou sympatické zpěvačky Martiny Stěhulové předvedla vynikající spontánní výkon. Nutno vyzdvihnout hru saxofonisty Honzy Blaschkeho, která byla výborná i přes jeho ruku v gypsu. Skupina zahrála několik skladeb vyznačujících se aktuální tematikou textů i výborným provedením po hudební stránce. Z dechových nástrojů zazněl kromě saxofonu i klarinet. Vystoupení mělo spád, jak to okomentoval Honza Mikulička: „Líbili se loni, líbili se letos. Je dobré, že se nepředvádí. A přesto je to prdel.“

Třetí soutěžící kapelou večera byla skupina Nothingham. Ani oni nebyli na Stárpleji žádnými nováčky, jejich vystoupení však mile překvapilo. Jejich hudba byla propracovaná, pětičlenná skupina na sobě od doby, kdy jsem je slyšela naposled, výrazně zapracovala. Zaujal zejména na klávesy hrající František Jaroš, který předvedl i výborný zpěv hodný pořádné gothic-metalové kapely. Kapela vsadila hodně na instrumentální party, které byly provedením výborné, nicméně pro omezený časový limit 20 minut na vystoupení možná až příliš dlouhé. Petr Jakimiv byl „hrou na xylofon“, jak to nazval, mile překvapen, usoudil také, že pěvecký výkon klávesáka předčil zpěv baskytaristy Pavla Mlejnka.

Číslo čtyři si vylosovali Těsně vedle, kteří však byli nuceni prohodit si pořadí s Rónin, protože zapomněli nezbytnou část aparatury – totiž kabely. Rónin se ochotně prohodili, odměnou jim bylo 5 minut vyměřeného času navíc.

Rónin jsou stálicí Stárpleje, v pátek to bylo již popáté, co se tito muzikanti z Lomnice nad Popelkou soutěže zúčastnili. Jejich tvorba se pohybuje na pomezí melodického rocku a pop-rocku, sama kapela se žánrově
zařadila jako big-beat nebo „melodický rock, který ale občas umí i přitvrdit“. Kapela zahrála skladby jako Bludy z nudy nebo Romantik. Je vidět, že na sobě pracuje. Hanka Langrová na jejich vystoupení ocenila elán a chuť hrát, ale pokárala baskytaristu Martina Břečku za přílišnou statičnost.
Jako poslední vystoupili výše zmínění Těsně vedle, šestičlenná pop-rocková kapela ze Železného Brodu. Stejně jako Vymazáno z archivu se skupina Stárpleje zúčastnila prvně. I v této kapele bylo zastoupeno něžné pohlaví – tentokrát Anežka Masná, slečna ovládající hru na klávesy a akustickou kytaru. Skupina vsadila na jednoduchost a hrála pohodovou čtyř-akordovou muziku, která rozhýbala Rampu. Martin Bauer st. jejich výkon zhodnotil kladně.

Resumé
Nejlepším kytaristou večera se stal Honza Špeta ze skupiny Nothingham, cenu mu předal Petr Jakimiv.
V kategorii „nejlepší zpěvák večera“ zvítězila po právu Martina Stěhulová ze skupiny 9431. Cenu převzala od Honzy Mikuličky.
Zvláštní cenu poroty předala Jitka Fialková skupině Rónin za originální pohybové kreace, které připomínaly jízdu na lyžích.
Cenu dramaturga klubu Na Rampě Milena Bauerová udělila skupině Nothingham.
Cenu diváků předala Hanka Langrová skupině Těsně vedle – diváci jim dali celkem 51 hlasů.
A kdo postupuje do finále?
Petr Jakimiv a Milan Lamač hlasovali pro Nothingham.
Ostatní porotci hlasovali pro 9431.
Po sečtení všech hlasů zvítězila skupina
9431,
která se stala třetím finalistou a společně se skupinami CZE-HUN, Bonebroke
a s finalisty dalších kol ji můžete přijít podpořit 21. června, kdy se koná