24
čen
2013

Stárplej 2013: velké finále - report Romany Nedomové

Velké finále VI. ročníku Stárpleje se uskutečnilo 21. června 2013 v klubu Na Rampě. Do finále se dostali bozkovští CZE-HUN, tanvaldští 9431, John Silver ze Smržovky, turnovští Snapcall a Tamdoletma.
Jako poslední měli vystoupit Bonebroke, vítězové druhého předkola, kterým štěstí přálo i nepřálo. Přálo v množství fanynek, které si po koncertě ve Varnsdorfu přišly pro podpis, desku, či pro památeční fotku. A nepřálo, protože čas byl neúprosný, a když se kluci vypravili do Jablonce, jejich auto se rozhodlo trochu trucovat. Ač pozdě, přece jen pánové dorazili a mohli alespoň nasát atmosféru večera.
V porotě se sešli všichni, které jsme potkávali v průběhu (nejen) letošní Stárpleje: předseda poroty Martin Bauer st., Jitka Fialková, Hanka Langrová, Petr Jakimiv, Jan Mikulička a Milan Lamač. Pro dnešní večer byli v porotě i dva „externí muzikanti“, a to Pavel Novák (který hrál v jedné z kapel, které vyhrály Stárplej – Satanovy mimikry) a Marek Haruštiak, baskytarista, který svého času působil v Krucipüsk.
Večer zahájili CZE-HUN. Skupina, kterou není třeba představovat. Udělali to totiž sami svou úvodní písní Jsme CZE HUN. Rázná, nadupaná, dynamická skladba, kterou se skupina rozehrála a zpěvák Jiří Doubek rozcvičil hlasivky. Po představovacím songu muzikanti na tempu nejenže neubrali, ale ještě přitvrdili. Rozjel to zejména baskytarista Mirek Babec, kterého jeho kolega v úvodní skladbě označil za maskota kapely. Během vystoupení jsem si všimla, že v některých písních se mění tempo hry, což celé těleso zvládalo naprosto bravurně. Stejně jako v prvním předkole, ze kterého CZE-HUN postoupili, bylo i tentokrát Jiřího Doubka i jeho charismatického hlasu všude plno. I Martin Bauer, který pronesl pár úvodních slov, si všiml zdařilého výkonu baskytaristy Míry a kladně zhodnotil i celkový výstup kapely.
Po vystoupení CZE-HUN moderátor Martin Kadlec zahájil tradiční diváckou soutěž – tentokrát se soutěžilo o lístky na festival Dolánky 2013. Soutěže se zúčastnila i pravděpodobně nejstarší divačka soutěžního večera – paní Alena, která seděla již během vystoupení CZE-HUN přímo před pódiem.
Druhými soutěžícími byli 9431. Zpěvačka Martina Stěhulová oslovila fanynku paní Alenu, která seděla u pódia, držíc se kovového zábradlí před ním. Pár větami tak přiblížila i ostatním divákům, kteří 9431 neslyšeli, co hrají za žánr. 9431 byli nejpočetnějšími finalisty, jediná skupina s dechovou sekcí – saxofonisté Honza Blaschke a Pepa Knížek. Tato tanvaldská skupina hraje pohodovou muziku s půvabnými texty o životě. V písni Smutná jsme slyšeli, že „svět se neúprosně točí“ a že „karty nejde namíchat, lze s nimi jenom hrát“. Zazněla píseň Hlavně nemyslet, kde zaujala hra baskytaristy Ondry Hniličky. Svým textem pobavila i píseň Živote, živote. Vystoupení mělo spád, bylo zábavné, pohodové. Jan Mikulička 9431 vyjmul z množiny „regionálních kapel, které jsou obecně hrozné“. 9431 by ho ale zaujali, i kdyby je neznal ze Stárpleje a slyšel je například na nějakém festivalu.
John Silver. Muzikanti ze Smržovky se do finále dostali díky Divoké kartě poroty. Své vystoupení zahájili působivou skladbou s chytlavým refrénem, kde se zpívá „leť, ptáku, leť“, následovala Teta z Tibeta, jež zaujala – stejně jako v 5. předkole – zejména díky hrdelnímu zpěvu Honzy Kováříka. Po této skladbě John Silver zabrousili do jiného žánru, a to osobitým zpracováním klasické lidovky s nápěvem „dajtě mi kořalky, dajtě mi piva“. Následovala rychlejší rocková skladba Ropuchy, kde Honza Kovářík zahrál i na foukací harmoniku. Na závěr John Silver zahrál multižánrovou skladbu, začínající baladickým rockem inspirovaným Guns´n´roses, končící „skáčkovou“ pasáží, kde jsme se dozvěděli, že na Jamajce došla tráva. Vystoupení zhodnotil Petr Jakimiv, kterému se vystoupení líbilo.
Skupinu Snap call opět přišli podpořit její fanoušci v tričkách hlásajících Snap Call kick your ass.Tříčlenné seskupení stavící na starých kořenech rockové muziky zahájilo své vystoupení písní, ve kterém byl zřetelný vliv hard-rockových velikánů, jakými byli (a jsou) AC/DC. Druhou písní byla Grey night s chytlavým rytmem a opakujícím se textem. Přesně ten typ rockové muziky, který je schopný rozpohybovat publikum. Což se Snapcall zadařilo – mají na tak krátce hrající kapelu poměrně slušnou základnu fanoušků. V další písni pomalejšího tempa jsem cítila odkaz Led Zeppelin. Na závěr kluci zahráli píseň On the road, melodickou hard-rockovou pecku, při které si jeden z fanoušků sundal triko. Marek Haruštiak kapelu pochválil, důkladněji okomentoval hru baskytaristy Davida Hlůže, kterému sám poskytl několik lekcí hry na basu. Prozradil na Davida, že se momentálně věnuje více zpěvu, a zhodnotil to kladně – je dobré, že chce být komplexním muzikantem.
Další v pořadí bylo duo zvané Tamdoletma. Zpěvák Franta Jaroš a houslista Vojta Tomášek, to je prostě dvojka, která nemůže nezaujmout. Muzikanti, tvořící zajímavou muziku s opravdu originálními texty. V době, kdy je těžké okolí šokovat, jejich texty šokují – jsou emotivní, ale hlavně přímé, upřímné a bez servítek. Ač jsou jen dva, je jich plné pódium. Vojta Tomášek je sice houslista, ale svoje housličky využívá jako multifunkční nástroj – v písni Aloe vera (Tahiťanky) mu hravě nahradily ukulele. Skvělou podívanou byla i hra na housle za hlavou. Oba muzikanti se výborně doplňovali a přiznám se, že z některých textů jsem šla takříkajíc do kolen. Myslím, že málokdo dokáže v dvaceti minutách pobavit, potěšit ucho i oko a poskytnout náměty k zamyšlení. Tamdoletma se to podařilo už podruhé. Hanka Langrová, která se posledního předkola nemohla zúčastnit, slyšela dvojici prvně a byla mile překvapena. Ač to nebylo v plánu, sympatické duo svým vystoupením završilo letošní Stárplej.
Divácká soutěž
Jak již bylo řečeno, soutěžilo se o lístky na festival Dolánky 2013. Na tomto festivale, který se koná 19. - 20. 7. 2013 v Dolánkách u Turnova (nedaleko Dlaskova statku) vystoupí i všichni finalisté Stárpleje. Soutěžící Bára, Martin a paní Alena získávali body v průběhu celého večera. Zdálo se, že o vítězi je rozhodnuto. Ale ještě nebyly uděleny všechny body. Porotce Petr Jakimiv měl dle svého uvážení rozdělit mezi soutěžící šest bodů. Soutěžící Bára obdržela tři body za imitaci hry na flétnu, dva body dostala paní Alena a poslední bod si ke svému skóre připsal Martin. Vítězkou se stala Bára, která přijala gratulaci, ale své ceny se vzdala ve prospěch paní Aleny, za což sklidila velký aplaus.
Vyhlášení
Vyhlašovaly se tradiční kategorie, jen jich bylo o něco více.
Cenu předsedy poroty získala zpěvačka 9431 Martina Stihlová.
Nejlepším kytaristou večera se stal Honza Mulač z John Silver.
Nejlepším basákem se stal Míra Babec z CZE-HUN.
Nejlepším bubeníkem byl vyhlášen Vítek Jíra ze Snapcall.
Cenu za hru na jakýkoli jiný nástroj získal houslista Vojta Tomášek.
Zvláštní cenu poroty obdržela paní Alena.
Cenu dramaturga klubu Na Rampě předala Milena Bauerová skupině CZE-HUN.
Diváckým vítězem se stali SNAPCALL.
Po sečtení hlasů diváckých, hlasů porotců a hlasů kapel se absolutním vítězem stala
turnovská kapela
TAMDOLETMA.


14
led
2024
ABBA WEEK NA RAMPĚ >
Nezapomenutelný týden plný největších hitů ABBA! Nový koncept věnovaný vybraným kapelám. Během týdne pro Vás barmani budou mít přichystané tematické drinky za doprovodu
03
led
2024
Dobrý rok 2024 >
vám přeje vaše Rampa a společnost Sundisk, která ji provozuje!
22
pro
2023
KONCERT KAPELY NŮŽ 22/12/2023 >
Všichni z Klubu Na Rampě jsme strašně smutní ze včerejších událostí v Praze... Dnešní koncert kapely Nůž se ale dnes uskuteční. Před začátkem uctíme všechny oběti minutou
22
pro
2023
OTEVÍRACÍ DOBA DO KONCE ROcKU >
Vážení návštěvníci, pokud je koncert nebo jiná akce, máme pro vás otevřeno od 18h. Těšit se můžete na: 20. 12. předvánoční bluegrass 22. 12. koncert Nůž 23. 12. zavřeno
programprogramProgram v PDF
ODEBÍREJ NOVINKY: