lis

STÁRPLEJ 2013

Stárplej 2013 – 6. ročník lehce soutěžního festivalu převážně regionálních kapel

Stárplej je soutěžní festival převážně regionálních kapel, bez ohraničení žánrů. Účastní se ho obvykle kapely, které mají blízko k programu Rampy (všechny odnože rocku, alternativa, různé crossovery..), občas ale hrají i kapely s příměsí folku, bluegrassu, rapeři i středověká hudba :-) . V dosavadních pěti ročnících se představilo téměř 100 kapel a 15 porotců. Soutěžní prvek je pouze zpestřením muziky – mladé kapely si zahrají na kvalitní aparát a mají možnost něco odkoukat od zkušenějších borců. Dosavadní ročníky festivalu vyhráli: Satanovy Mimikry (2008), Makovice (2009), Orfeus Beat (2010), Postpubescentos (2011) a The Scoffers (2012). Vítězové hráli na festivalu v Trutnově, Benátské noci a v Dolánkách, kapely ze Stárplej jsou obsazované na akce, produkované společností Sundisk (provozovatel Rampy a libereckého klubu Vlak), většina dalších finalistů hrává na Rampě nebo v sesterském klubu Vlak v Liberci buď samostatně, nebo jako předkapely renomovaných bandů.

Stárplej 2013
VI. ročník soutěžního festivalu amatérských kapel
Pořádá Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Termín: Únor 2013 - Červen 2013

Určeno pro: Amatérské kapely (amatérské v tom smyslu, že hudba není jejich hlavním zdrojem obživy) zejména z Libereckého kraje a okolí, soutěžit nemohou pouze vítězové minulých ročníků. Přihlašovat se mohou i kapely odkudkoli z ČR, přednost při naplnění maximálního počtu ovšem mají regionální bandy. V každém ročníku se ale nějaká přespolní kapela objeví.

Průběh festivalu včetně soutěžních pravidel:
Všechny večery bude uvádět moderátor, který pravidla soutěže vždy zopakuje včetně případných aktualit z průběhu soutěže. Přihlášené skupiny budou rozděleny do jednotlivých soutěžních večerů, maximálně 4 kapely na jeden večer. Počet soutěžních večerů, termíny a rozdělení kapel bude zveřejněno po uzávěrce přihlášek. Kapely na své vystoupení mají 25 minut, 15 minut na přípravu. Pořadí v daném večeru se losuje vždy v 18 hod, musí být přítomni zástupci všech účinkujících. Nazvučení obvykle probíhá v rámci první hrané skladby. Pro rychlý průběh střídání kapel bývá dohodou mezi kapelami a pořadatelem zajištěna bicí souprava /bez činelů/, podrobnosti budou projednávány vždy v předstihu před každým soutěžním večerem s vybranými účastníky.

Hodnocení, porota:
Hodnotit výkony kapel a jednotlivých muzikantů bude 4-6 členná porota složená se zástupců pořadatele, muzikantů či novinářů a lidí, zabývajících se regionální kulturou. Kromě tradičních zasloužilých porotců letos počítáme se zástupci Lbc music, rádia Dobrý den či jablonecké ZUŠ, hlasovat by měly i vystupující kapely – o ostatních, s lístkem na každého člena kapely, jako mají diváci, ovšem odlišným, aby nemohly volit samy sebe. Pořadí skupin v jednotlivých večerech i ve finále určí součet hlasů porotců, diváků a kapel. Porota nemusí hlasovat jednotně, každý porotce obdrží poměrnou část součtu hlasů diváků, a hlasuje sám za sebe. Divácký hlasovací lístek tvoří vstupenka v hodnotě 50,- Kč. Diváci mohou kupovat libovolný počet lístků. Lístky diváci vhodí, označené číslem kapely /budou na ceduli u vchodu/ do hlasovací urny. Na každém večeru bude vyhlášen vítěz kola / vítězové jednotlivých kol budou účinkovat ve finálovém večeru/, dále vítěz hlasování diváků, cena klubu Na Rampě a individuální kategorie - např. kytarista, bubeník, zpěvák..

Ceny:
Vystoupení na velkém festivalu(v minulosti Trutnov, Benátská noc, Dolánky) nebo možnost pořízení kvalitní nahrávky, možnost koncertů v klubech Na Rampě v Jablonci a Vlak v Liberci, permanentky do klubů, řada věcných cen od sponzorů kapelám i jednotlivým muzikantům. Pro všechny účastníky jsou připraveny nápoje, fotky z koncertu a nahrávka vystoupení, ve finále přibudou další věcné ceny, permanentky a trika pro finalisty a porotce.

Přihlášky, výběr účastníků:
Přihlásit se je možné více způsoby - poštou, nebo přímo v Klubu Na Rampě - na baru nebo v kanceláři. Rovněž tak je možné se přihlásit na e-mailových adresách bauer@sundisk.cz nebo milena@rampaklub.cz, na těchto adresách budou i zodpovězeny případné dotazy. Kapela v přihlášce uvede název, obsazení, stručnou historii, popis svého stylu, texty skladeb, zábavnou zajímavost o sobě, kontaktní osobu včetně telefonu a mailu. Přihlášení je zcela platná po úhradě účastnického poplatku v hodnotě 500,- Kč za kapelu - uhradit možné proti potvrzení v Klubu Na Rampě nebo bankovním převodem. Číslo účtu, na které je možné platit poplatek 500,-Kč, je 000000 - 0231187183/0800, variabilní symbol je jméno kapely.
Přihlášené skupiny dále doručí libovolnou formou (mail, CD..) demo se třemi vybranými skladbami (nemusí ty kapely, které již hrály v předchozích ročnících). Na technické kvalitě nahrávky nezáleží.
Podmínkou soutěžního vystoupení jsou vlastní skladby nebo zajímavé covery, čistě revivalové kapely soutěžit nemohou. Na základě zaslaných demonahrávek budou vybrány kapely a rozlosovány do jednotlivých kol. Pokud některé skupiny nepostoupí do soutěžních večerů, účastnický poplatek jim bude vrácen. Hlaste se co nejdříve, v případě velkého počtu kapel se srovnatelnou úrovní rozhoduje o účasti datum přihlášky. Podle počtu a výběru přihlášených bude stanoven počet soutěžních kol a kapel v jednotlivých kolech, termíny, finále bude každopádně v polovině června.

Uzávěrka přihlášek do 31. 1. 2013, dále dle momentální situace - pokud bude prostor, můžeme doplnit i další účastníky.

A výzva méně zkušeným nebo ne moc často hrajícím kapelám - nebojte se účasti, nejde zas až tolik o soutěžení:-).

Za klub Na Rampě
Martin Bauer st