kvě

Stárplej IV. předkolo - report Romany Nedomové

Čtvrté – předposlední kolo letošní Stárpleje se konalo v sobotu 18. května 2013 v klubu Na Rampě. O postup do finále tentokrát soutěžily kapely Pitty poky, JinxX, Snap call a EKG.
Večerem neprovázel nikdo jiný než moderátor Martin Kadlec.

Porota tentokrát zasedla ve čtyřčlenné sestavě – kapely hodnotili:

předseda poroty Martin Bauer st., hudební kritik Petr Jakimiv,
redaktorka Libereckého a Jabloneckého Deníku Hana Langrová
a hudební novinářka z portálu Lbc Music Jitka Fialková.

Z původních pěti přihlášených kapel nakonec vystoupily jen čtyři – jablonečtí Hegesh nemohli vystoupit z důvodu bubeníkovy nehody. Toto vypadnutí možná částečně poznamenalo návštěvnost - nikoli však atmosféru večera, který se nesl v rockovém duchu.
Jako první vystoupila libštátská skupina Pitty poky, čtyřčlenná banda hrající alternativní metal. Vystoupení zahájili písní Junkee, kde se skvěle doplňovali charismatická zpěvačka Bára Nečásková se zpívajícím basákem Vráťou Janatou. Celé kapele to ladilo, kytaristova sóla potěšila a ani bubeník se rozhodně nenechal zahanbit. Kapela si zkrátka přišla naplno užít tento (dle jejich slov) „večírek kapel malého jména, ale velkých radostí“. Jitka Fialková na jejich hře vyzdvihla její intenzitu a náboj a pochválila zejména výkon zpěvačky.

Číslo dvě měli pro tento večer liberečtí JinxX. I tato pětičlenná pop-rocková skupina vsadila na ženský prvek ve svém středu – zpěvačka Petra Štěpánková s výrazným sametovým hlasem předvedla vynikající výkon, stejně jako zbytek kapely, který skvěle komunikoval nejen mezi sebou, ale i s diváky. I když s sebou skupina neměla svůj fanklub, většina diváků si do rytmu podupávala nohou. Muzika JinxX je melodická, dynamická, a dá se říci multižánrová, protože každý z členů je ovlivněn jinou muzikou – a dohromady to funguje výborně. Jejich hudbě dodává poslední dobou ještě větší šmrnc nový člen s novým nástrojem – klávesami. Petr Jakimiv vyjádřil názor, že kapela je postavená zejména na zpěvu, ale že nehráli vůbec špatně.
Mezitím, co JinxX balili a připravovala se další kapela, se Martin Kadlec ptal diváků, jestli vědí, kdo vyhrál předchozí ročníky Stápleje: diváci postupně dali do kupy Satanovy Mimikry, Makovici, Postpubescentos, loňské vítěze The Scoffers. Má odpověď na otázku, zda znám nějakého z vítězů, byla jednoznačná, ačkoli vážně nejsem z Jablonce – jmenovala jsem Orfeus Beat, díky kterým jsem na Stárpleje (a na Rampu vůbec) začala chodit.
Druhou půlku večera zahájili Snap call, turnovské trio mladých rockerů, sladěných do černých trik zkombinovaných s jeansy. Mladíci měli nejhlučnější fanklub, který je – oděný do triček kapely s nápisem Snap Call kick your ass – přišel podpořit přímo pod stage. Jejich největší fanynka byla zároveň tou nejmenší – malá sestřička bubeníka Vítka Jíry. Kapele to šlapalo, kdyby na sebe sami nepráskli, že hrají úplně poprvé před lidmi, nepoznala bych to. Kluci se nechali inspirovat starými mistry muzikanty a předvedli dobrý výkon. Na závěr zahráli cover známé písně Come together od Beatles, který mile překvapil i Hanku Langrovou, která během svého zhodnocení kapely podotkla, že se jí píseň líbila, ačkoli ke coverům starých rock´n´rollových či hard-rockových písní bývá obvykle skeptická.
Čtvrtý stárplejový večer zakončila hard-rocková skupina EKG, která dle svých slov „preferuje tvrdší melodickou hudbu s moderním soundem“. Jako vůbec první skupina v této „soutěžní sezóně“ zahájila své vystoupení intrem v podání kytaristy a klávesáka, k nimž se po chvíli přidal i zbytek skupiny. Hudební projev byl výborný, obzvláště kytarista zaujal zajímavými riffy. Je to jak pohlazení, když posloucháte skupinu složenou z výborných muzikantů, kteří jsou skvěle sehraní. Přiznám se, že k tomuto typu hudby by mi spíše sedly anglické texty, nicméně zpěvák zůstal převážně u češtiny a tím dodal skupině osobitý ráz.
Resumé
Všechny kapely odehrály a tak nastal čas zjistit, kdo se stane dalším finalistou. Slova se ujal Martin Bauer st., který stručně zhodnotil výkony všech kapel – u Pitty Poky a JinxX vyzdvihnul výkony obou zpěvaček, Snap call celkově pochválil s ohledem na poměrně krátkou existenci skupiny a ani EKG neměl co vytknout.

Vyhlášení:

• Nejlepším kytaristou večera se stal Vašek Kropáček (EKG).
  • V kategorii „nejlepší zpěvák večera“ nebylo vítěze, neboť byly dvě vítězky: Bára Nečásková (Pitty Poky) i Petra Štěpánková (JinxX) – cenu jim předal Martin Bauer st., který zkonstatoval, že obě zpěvačky byly výborné, avšak těžko porovnatelné mezi sebou.
  • Zvláštní cenu poroty předal Petr Jakimiv nejmenší/největší fanynce večera, malé Báře, která poděkovala a velmi svérázně publiku sdělila: „Doufám, že jste hlasovali pro trojku (Snap Call), ne nadarmo se říká ´do třetice všeho dobrého´.“
  • Cenu dramaturga klubu Na Rampě získala skupina JinxX.
  • Diváckým vítězem večera se stali Snap call.

A kdo se stal předposledním finalistou – kdo si 24. června zahraje společně s CZE-HUN, Bonebroke a 9431 na finálovém večeru Stárplej 2013?
Porota rozdělila hlasy následovně: Jitka Fialková hlasovala pro Pitty Poky. Martin Bauer st. dal svou čtvrtinu hlasů JinxX a Petr Jakimiv společně s Hankou Langrovou hlasovali pro Snap Call.
Absolutním vítězem večera se stala skupina
SNAP CALL.