kvě

Vichr z hor a Nůž - otří na šachovém poli

Přátelé, tento víkend proběhly Na Rampě 2 zajímavé akcičky. První bylo znovuzrození uměleckého multifunkčního divadelního souboru Vichr z hor podpořeného jediným a jedinečným koncertem zmrtvích vstalé skupiny Nůž. Oba dva celky se setkaly na podiu Rampy v programu Čachová hra s nožem. Na Rampu se za Vichrem i Nožem sjela celá řada lidiček a fanoušků, z nichž mnozí zde byli po otevření poprvé, řada z nich se neviděla mnoho let a tak bylo na co vzpomínat a také co probírat...

Divadlo v němž účinkovala celá řada jabloneckých herců spjatých přímo, či nepřímo se starou i novou Rampou (David Matura, Radek Rubáš, Džendys, Jana Syrovátková a další) zanechalo v publiku silný dojem a jistě i slunce v duši. Bláznivé vystupování šaška Rubáše, prolínající se s poklidným a unylým maturovským staříkem a jeho protějškem, který byl sotva schopen táhnout šachovými figurami, boj dvou šachových dam (markéta a jana) ve spodním prádle v ringu, nebo homosexuálně orientovaní králové... Napětí a rychlé pohyby se střídaly s odlehčenými táhlými scénami, řadu skečů tvořila i zajímavá jevištní řešení (například scéna šaška plujícího s figurkami za svobodou, skrz bouři na moři tvořenou obrovskou nafukovací koulí apod.). Občasná přeřeknutí, či nejistoty při delších monolozích jednotlivých herců byla bohatě vyvážena vtipnou a rychlou improvizací, která leckdy příjemně zapadla do děje jako jeho plánovaná součást. Dobrá nálada, kterou Vichr z hor do Rampy nafoukal, byla na tvářích v publiku jasně patrná při závěřečném dlouhém potlesku a představovačce. Vichr z hor tak připravil ideální půdu pro druhou část večera - vystoupení skupiny Nůž.

Jablonecký Nůž skončil s aktivní činností cca před dvěma lety. Páteční koncert však i přes dlouhou odmlku ukázal, že fanoušků Nože je v našem regionu stále víc než hodně. Od prvních tónů se parket zaplnil a tančící publikum hltalo každou novou píseň kterou mu ostří hoši z Nože servírovali, jako by měla být poslední. Zpěvák Pýca, nejmladší člen kapely, byl skvěle připraven a i přes počáteční problémy se zvukem a odposlechy na podiu předvedl nečekaně precizní výkon bez známek většího zaváhání. Bubeník Marek Jiroš zvaný "Gellboy" dva roky hudebně nezahálel, a jeho "vyhranost" s řadou pražských kapel a strojová přesnost udaly koncertu dynamiku a spád od začátku až do poslední písně. Lékař Dany Hovorka a finanční cyklista Martin Zemánek své kytary ždímali o stošest, snad jen škoda lehké nerovnováhy v hlasitosti zvuku v první části koncertu, kdy jedna kytara převyšovala druhou. Rytmická sekce Jiroš-Dostál (baskytara) byla známá již z různých hudebních formací před založením Nože. Na tomto koncertu se ale ukázala jejich jedinečnost a v rámci regionu i jistá výjimečnost. Vojta Dostál přiznával na svůj Jazzbass důrazné Markovy údery kopáku, v pravou chvíli a citlivě se však dokázal vyhoupnout na úroveň kytaristů a doplnit nožovské hrarmonické postupy zajímavou melodoií.

Tři přídavky uzavřely páteční šachovou hru s nožem. Fanoušci zatlačili slzu, neboť dle rozhovorů s kapelou bylo jasné, že to byl na dlouhou dobu opravdu poslední koncert. Všechny ale napadá... opravdu poslední? Mára před svým odjezdem konstatoval svým typickým: "hele to..., všichni víme, že to takhle bude nejlepší... prostě sto nebudem hrotit, čas od času někde vylelezem a nakopem tomu pr...l."

Fanoušky bychom rádo poprosili o fotografie z akce, které rádi zveřejníme v našem rampáckém archivu, děkujeme!