ČANKIŠOU
Špička domácí world music s hutným etno-rockovým zvukem vás přije rozehřát a roztančit svými nadupanými ethno rytmy.Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu, přes Pakistán až po malajské Borneo. www.bandzone.cz/cankisou
Skupina čerpá inspiraci ze všech koutů světa. Může to být vliv největší dechovky v Indickém oceánu, pákistánské hudby, písní mongolských stepí, balkánské či rumunské lidovky, ale vždy má společného jmenovatele – strhující rytmus. Kapela oprášila legendu dávného lidu Čanki, naučila se jejich jazyk, ve kterém výhradně zpívá. „Čanki byli asi pěkní požitkáři. Kočovali s cirkusem, rozšiřovali kávu mezi národy, vymysleli absint, zdokonalili vodní dýmku na kouření opia a možná se za svoje právo požitku dokázali i postavit s berlou v ruce," popisuje muzikant David Synák.
Koncert přinese originální a energický hudební styl, v němž se mísí vlivy hudby arabské, africké, balkánské i hudby australských domorodců. Skupina s oblibou využívá nástrojů, sesbíraných z nejrůznějších koutů Země, a tak na koncertech znějí flétny, didgeridoo, djembe, saxofony, mandolína, ale i klasika: basa a bicí.
Kapela slaví úspěch nejenom v českých zemích, koncertuje i na zahraničních festivalech. Ať už to byl předloňský Rainforest World Music Festival na Borneu nebo kultovní maďarský Szigét.
O oblibě Čankišou svědčí i fakt, že dělali dokonce předkapelu takovým skupinám, jako je Transglobal Underground nebo Tribal Drift. Jejich deska Fayt se objevila na 10. místě v evropském zebřičku world music a dočkala se ve stejné kategorii nominace na hudební cenu Anděl, stejně jako předchozí deska Le La.
Čankišou – deska Faÿt na 10. místě v evropském zebřičku world music, nominace na Anděla 2011 v kategorii world music, vynikající recenze doma i v zahraničí! Osobitý styl taneční world music opírající se o legendu jednonohého lidu Čanki, se kterým kapela roztancovala publikum už v 16 zemích. Předchozí desku Le La označil novinář J. Moravčík za nejlepší domácí world music album roku 2008, kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Účast na prestižních festivalech, např. Rainforest world music festival 2012 na Borneu, Sziget 2010 a 2013 v Budapešti.