středa
23. září 2015
20:00 hod.

Duchové moře

Dokument o posledních hlubinných potápěčích z ostrova Mabul u Bornea, kteří používají neobvyklou kompresorovou techniku k harpunovému lovu ryb.

Walking Under Water
režie: Eliza Kubarska
Polsko, Německo, Velká Británie 2014, 77 min
z nabídky FF Jeden svět /Promítej i ty

Hluboko pod hladinou oceánu se skrývají mnohá tajemství. Ví o nich malý Sari a jeho strýc Alexan z kmene Badžaů na ostrově Mabul u Bornea. Jsou to totiž jedni z posledních hlubinných potápěčů, kteří pužívají neobvyklou kompresorovou techniku k harpunovému lovu ryb. Spolu s jejich modlitbami k duchům moře se noříme do tajuplného světa, kde se lovci pohybují s jistotou vodních lidí. Tato jistota však mizí spolu se vstupem na pevninu, kde neplatí žádné zákony, o které by se jejich kmen mohl opřít. Jejich tradice a identita se ztrácí mezi turistickými letovisky a pomalu pomíjí v nekonečném moři peněz a krátkodobé zábavy.

Režisérka Eliza Kubarska je nadšená cestovatelka a horolezkyně, která na svých cestách zabrousila až na ostrov Mabul u Bornea. Místní kmen Badžaů patří k posledním komunitám hlubinných potápěčů, kteří používají neobvyklou kompresorovou techniku k harpunovému lovu ryb. Tito mořští cikáni statečně odolávají tlaku úřadů, odmítají přesídlit na pevninu a nadále se snaží žít svým tradičním životem, bydlet v chatrčích na kůlech a na plavit se na loďkách vydlabaných z kmene. Vzdorovat nátlaku civilizace a udržet si své tradice je však stále těžší. Mladá generace potápěčů už místo lovu perel a vzácných ryb upřednostňuje špatně placenou práci v potápečských centrech pro turisty...

Kromě strhujících záběrů tajuplného světa pod mořskou hladinou tak Duchové moře otevírají i spoustu otázek: jaké negativní vlivy na místní společnost, kulturu i ekonomiku s sebou přináší masový turismus? A jaký díl zodpovědnosti na tom neseme my sami jako turisté a cestovatelé? Není místo pohodlí s cestovkou lepší upřednostnit zodpovědné cestování po vlastní ose, které navíc často vyjde levněji?
vstupné žádné


1-3901.jpeg