úterý
10. března 2020
19:00 hod.

FESTIVAL PROTIBET 2020 - NERUŠÍME!

Projekce dokumentů Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje - o nebezpečné cestě tibetských dětí za vzděláním a filmu Dalajlamova narozeninová přání. Výstava - Tsampa v životě Tibeťanů a workshop - Vaříme z tibetské tsampy. Akce proběhne, vládou povolených 97 (my jsme dvě+zvukař - a takovou účast ani nepředpokládáme) vás v klidu může dorazit!

Festival ProTibet 2020 je zaměřen na život a poslání Jeho Svatosti dalajlamy, který letos v červenci oslaví už 85 narozeniny. Pojďme si jej společně připomenout.

Útěk přes Himálaj / Flucht über den Himalaya
Maria Blumencron / Dokumentární / Německo / 2000 / 30 minut Oficiální trailer
Neobyčejně strhující dokument zachycující tvrdou realitu tibetských dětí, které jejich matky posílají na nebezpečný a často smrtelný pochod přes Himaláj do Nepálu, aby jim dali šanci na školní vzdělání v tibetštině a život ve své vlastní kultuře, ke kterému v dnešním Tibetu nemají přístup. Maria Blumencron se vydala naproti šesti malým dětem, které šly spolu s průvodcem přes vysoká himálajská sedla a doprovázela je až do tibetské exilové vesničky v Indii. Emocionální dokument ukazuje složitý život tibetských dětí bez své rodiny, součástí filmu jsou dojemné zpovědi dětí a ukazuje na statečnost, vyspělost a neskonalou vděčnost, kterou děti cítí vůči svým rodičům.

Na druhé straně Himálaje / Jenseits des Himalaya
Maria Blumencron / Dokumentární / Německo / 2005 / 45 minut odkaz na ČSFD.cz
Pokračování filmu Útěk přes Himaláj ukazuje život šesti dětí o pět let později v tibetské exilové vesnici Tibetan Children Village v indické Dharamsale. Dokument je osobní zpovědí jednotlivých dětí plný vzpomínek na domov přibližující každodenní život v exilové vesničce. Diváci se seznámí s jejich myšlenkami a vizemi, oslaví nový rok Losar, prožijí hledání matky jednoho z kamarádů nebo se společně vydají na cestu k tibetským hranicím.

Dalajlamova narozeninová přání
Viliam Poltikovič / Dokumentární / Česko / 1996 / 21 minut
Film byl natočen během oslavy Dalajlamových šedesátin v Dillí. Oslava byla pojata jako setkání duchovních osobností, setkání zástupců různých náboženských směrů. Film představuje jedinečnou osobnost Dalajlamy, osud současného Tibetu, první návštěvu Dalajlamy v Praze, ale hlavním motivem jsou tři přání, která nám Dalajlama sdělil v den svých narozenin.

Výstava "Tsampa v životě Tibeťanů"
Fotografická výstava Vás seznámí s tsampou - národním tibetským pokrmem. Dovíte se, že tsampa je důležitou součástí nejen jídelníčku, ale i rituálů a tradic, je symbolem politického odporu vůči Číně či zdrojem inspirace pro prózu i poezii. Chcete vědět, jak si připravuje tsampu k snídani Dalajlama? I to Vám výstava osvětlí.

Workshop - Vaříme z tibetské tsampy
Jedná se o tradiční tibetské jídlo. Jde o mouku z praženého celozrnného bio-ječmene (bude k dispozici). Díky pražení se tsampa již nemusí dále tepelně upravovat. Má příjemnou oříškovou chuť, je velmi zdravá a příprava pokrmů z tsampy je velmi rychlá. Naučíme se, jak si připravit dva druhy tsampových kuliček, které jsou skvělé na snídani, svačinku, nebo jen tak na mlsání.

Výtěžek festivalu putuje na podporu projektu Voda ProTibet.
https://www.protibet.cz/voda-protibet/

Akce proběhne, vládou povolených 98 vás v klidu může dorazit!


8-vlajka-tibet.png