pátek
15. října 2021
20:00 hod.

HM…S ONDŘEJEM GALUŠKOU

Pražská alternativní indie folková kapela a písničkář, skladatel, hráč na různé nástroje… představí nejen album Nevadí.

   Nevadí, říká skupina Hm… na šesté desce na všechno, co se v životě nepovedlo. Dvanáct písní s deseti autorskými texty obsahuje poslední, loňské album skupiny Hm… pojmenované „Nevadí“.

 Kapela byla na české klubové scéně známá hlavně díky citlivému a zábavnému zhudebňování básnické tvorby Antnonína Sovy, Josefa Kainara či Ivana Blatného. Novinku však členové kapely Marek Doubrava, Viktor Ekrt, Filip Nebřenský a Jaroslav Noga postavili na autorském materiálu. Osmi texty z dvanácti přispěl multiinstrumentalista a skladatel Marek Doubrava, kterého k napsání většího počtu vlastních textů vedla touha komunikovat s lidmi na koncertě napřímo.

  Hlavním tématem alba Nevadí jsou, stejně jako v minulosti, vztahy. Už to ale není jen „já a ty“, ale spíš „já a ty a naše děti“, případně „my dva a další zúčastnění“. A jestliže dříve Hm… vyprávěli o krizi středního věku, tentokrát v sobě písně přes všechna rozčarování ze složitosti vztahů nesou i vyrovnání, radost a lásku ve vyzrálejší podobě. I přes důraz na autorský materiál se na album dostaly dvě básně od Zbynka Hejdy a Milana Ohniska. Jeho text ‚Každý‘ dostal Filip Nebřenský esemeskou od kamarádky a na desku ji také sám zhudebnil. Zbyňka Hejdu pro Doubravu objevil Jean-Gaspard Páleníček, bývalý ředitel Českého centra v Paříži. „Hejdova poezie je skutečně nádherná a velká a v Čechách ne tolik známá. Většina básní je dost temných, tato je z 50. let a mně přišla ‚Všechna slast‘ tematicky vynikající“, vysvětluje. Na albu Nevadí, což je podle kapely „čtyřicátnické slovo obsahující smíření, kompromis, rezignaci i nadhled“, se poprvé podílel bubeník Jaroslav Noga, jenž před třemi lety nahradil Tomáše Rejholce. „Tomáš byl skvělý bubeník, ale s Jardou do kapely přišla nová energie. Všechno ho baví a všeho se účastní, nikdy nevíme, s čím se na koncertě vytasí. Aranže písní děláme společně a Jarda se v tom taky hodně angažuje, v písni ‚Maloměšťák‘ například nahrál vibrafon, jehož linku vymyslel přes noc po prvním poslechu nové nahrávky“, popisuje Doubrava. Noga na album navíc přispěl písní ‚Aplikovaná proměnlivost‘. Stejně jako všechny předchozí desky i tu současnou Hm… nahráli s producentem Ondřejem Ježkem, jehož výrazné nápady kapele pomohly dokončit například písničku ‚Život‘. Album Nevadí ve svém celku vnímá Doubrava jako posun k větší lehkosti. „V hudbě bych, stejně jako v životě, byl rád úplně svobodný. Neustále narážím na různé meze, ale když se je podaří alespoň kousek posunout, blaží mě to. Z této desky mám nepokrytě obrovskou radost, připadá mi, že se všechno trochu víc otevřelo a uvolnilo. Přestože asi dost písní působí smutně nebo jako stížnost, pro mě je to celé čirá radost.“

  Ondřej Galuška je zpěvák, hráč na různé nástroje (zejména kytara a pozoun), písničkář, skladatel a překladatel Ondřej Galuška je známý především ze skupin The Odd Gifts a Eggnoise. Hrál také například s Lenkou Dusilovou a Vladimírem Mišíkem. V minulosti někdy vystupoval též pod pseudonymem XStar.


4-hmfoto.jpg