pátek
28. září 2018
20:00 hod.

JARDA SVOBODA - SOLO

Frontman kapely Traband se svým sólovým projektem, za doprovodu své staré lásky - harmonia.

Jarda Svoboda - zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista, které fanoušci mohou znát například z folk-rockového uskupení Traband. Ale jeho hudební působnost je mnohem širší. S kapelou Otcovy děti vydal 2 alba, s Trabandem 9 alb, se Zuby nehty 1 album. Autorsky spolupracoval s Michalem Horáčkem, s Václavem Koubkem, s Divadlem bratří Formanů, s The Tap Tap a dalšími.

Jeho solové album nese prozaický název SOLO. Novinka v deseti písních navazuje na cestu naznačenou albem Přítel člověka, kterou Jarda Svoboda připravil s kapelou Traband v roce 2007. A stejně jako na zmíněném albu, i tady dominuje harmonium. Tento klávesový nástroj s charakteristickým zvukem podobným varhanám i tahací harmonice (“mezi kostelem a hospodou”) určuje výraznou měrou celkovou atmosféru alba. Není to ale pouze harmonium a zpěv. Album je postaveno na souzvuku s autoharfou, což je další neobvyklý a dnes pozapomenutý nástroj podobný citeře. 

Jarda Svoboda exceluje jako textař i na své solóvé nahrávce. Tentokrát jsou písně daleko osobnější a texty více basnické. Na rozdíl od klasické písničkové formy je zde mnohem důležitější celkové sdělení, které tyto osobní nahrávky nabízí. „Písně jsou jako vždy adresné. Za většinou mých písniček je někdo konkrétní.“ říká Jarda Svoboda o svých textech Myslím, že slovo je tím klíčem, silou i zbraní. Věřím v sílu slova.“ A tahla víra se promítá do každého verše, sloky, písně, které se na albu nacházejí.

Pisničkářství Jardy Svobody má na albu SOLO osobitý chrakter, písničky k „táboráku“ budete objevovat na této nahrávce obtížně. Osud „zlidovění“ se skladeb ze solového alba nedá očekávat, ale o to intenzivněji posluchače mohou zasáhnout, pokud je nechá k sobě proniknout.


1-jardasvobodafoto1tiskbyvojtechvlk.jpg0-jardasvobodafotobyluciefrantova.jpg1-jardasvobodybyzbynekriedl.jpg