úterý
25. března 2014
20:00 hod.

JEDEN SVĚT 2014

Festival dokumentárních filmů o lidských právech // Aleppo - zápisky z temnoty // Host: Jitka Škovrálková - humanitární pracovník organizace Člověk v tísni

Aleppo - zápisky z temnoty  Michal Przedlacki / 2014 / 89 / Poland

Autentické svědectví z Aleppa, největšího syrského města denně sužovaného boji mezi režimem Bašára Asada a opozičními skupinami, kde se jedním z hlavních cílů pravidelných bombových útoků stali civilisté. Protagonisté filmu, kteří se před třemi lety účastnili nenásilných demonstrací proti režimu, si pod tíhou každodenního utrpení vybrali různé role. Film bývalého pracovníka humanitární organizace, který se do Sýrie vrací jako dokumentarista, ukazuje v té nejsyrovější podobě opoziční bojovníky, členy islamistických hnutí, dětské vojáky stejně jako lékaře a humanitární pracovníky. Ti všichni ale doufají, že válka jednou skončí a oni se budou moci vrátit do civilního života.

Host pro debatu: Jitka Škovrálková - humanitární pracovník organizace Člověk v tísni.
Člověk v tísni pomáhá obyvatelům země zasažené občanskou válkou od jara 2012. Dosud se organizaci podařilo doručit přímou pomoc pro 400 tisíc lidí. Soustředí se především na okamžitou potravinovou, materiální a zdravotnickou pomoc a se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k největším poskytovatelům pomoci přímo uvnitř země. "Strádajícím rodinám poskytujeme především jídlo a materiální pomoc, jako jsou deky, matrace nebo oblečení. Lidé také dostávají finanční prostředky, aby si mohli koupit, co sami nejvíce potřebují," říká koordinátorka syrských programů Člověka v tísni Jitka Škovránková.

 


2-allepo.jpeg