středa
15. března 2017
19:00 hod.

KRÁLOVNY

Divadelní soubor Vojan Hrádek nad Nisou uvádí tragikomedii Romana Vencla a Michaely Doleželové plnou upřímného humoru, ze kterého občas mrazí v zádech.

Hra Královny s podtextem „kde je humor je i naděje“, se odehrává v lázeňském prostředí, na jednom pokoji. Tři ženy, které se na něm sejdou, by se za normálních okolností nemohly nikdy setkat, nebýt havárie vodovodního potrubí, ke které dojde v jednom z lázeňských křídel.

Každá z hrdinek má odlišný problém, přesto však mají cosi společného – všechny byly v nedávné době vystaveny zlomovým životním okamžikům a teď stojí před nelehkým úkolem – naučit se žít své nové životy.

Johana (40) je po autohavárii, podrobila se operaci nohy a došlo ke komplikacím. Lázně jsou její poslední možnost záchrany, jinak hrozí, že o nohu přijde. Zita (60) má zase problémy s nervy a v lázních je kvůli duševní očistě. Mladá slečna Eliška (25) přišla v nedávné době o zrak a učí se s tímto handicapem žít.

Tyto tři postavy jsou generačně i sociálně každá někde naprosto jinde, přesto spolu musí strávit relativně dlouhou dobu. A je to právě humor, který drží člověka nad vodou v těch nejtěžších chvílích a pomáhá mu zdolávat i ty nejhorší překážky.

Autorské duo Doleželová-Vencl patří k mladým nadějím českého divadla. Jsou absolventy činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní hry píší společně od roku 2006, kdy vznikla jejich prvotina „Výročí“. Na svém kontě mají již několik divadelních komedií; jejich zatím nejúspěšnější hra „Když se zhasne“ se stala nejuváděnější českou komedií roku 2012 (pět nastudování během jedné sezony). Autorsky spolupracují s Moravským divadlem Olomouc, s Městským divadlem Zlín nebo s bratislavským Štúdiem L+S.


3-dsc-5671.jpg8-dsc-5663.jpg1-dsc-5659.jpg5-dsc-5666.jpg