středa
23. března 2016
19:30 hod.

KRÁLOVSTVÍ TONGA

…vítejte na Přátelských ostrovech. Panenskou přírodu a život obyvatel ostrůvků v Tichém oceánu přiblíží geograf Jiří Faflák.

Království Tonga to je více než 100 ostrovů a ostrůvků omývaných vodami Tichého oceánu, panenská příroda a všudypřítomný tichomořský klid. Jedním z prvních Evropanů, který během svých objevných plaveb ostrovy navštívil, byl mořeplavec James Cook. Pro pohostinnost místních obyvatel je nazval Přátelskými ostrovy. Proč Tongánci byli na Jamese tak milí, ale nejen to se dozvíte na promítání geografa Jiřího Fafláka.

Během promítání nejprve procestujeme Tongatapu - největší ostrov království. Začneme v hlavním městě Nuku’alofa, zde navštívíme královský palác, vstřebáme atmosféru místního trhu se zeleninou, rybami a rukodělnými výrobky ostrovanů. Zavítáme také na tradiční nedělní mši typickou hlasitým a živelným zpěvem, který vás naladí do rytmu pacifického reggae. U vesničky Houma budeme pozorovat nepravé gejzíry, které po nárazu na korálové útesy chrlí vodu až do výšky 30 metrů. Nahlédneme také do téměř opuštěné jeskyně Anahulu. Během cestování po ostrově budeme v neustálém kontaktu s místními srdečnými obyvateli, takže se nám poštěstí zúčastnit se tongánského společenského obřadu – pití kavy, což je místní opojný nápoj, který s kávou nemá nic společného. Ochutnáme také tradiční pokrm UMU, připravovaný pomocí rozžhavených kamenů. Na ostrově Eua se vydáme na dobrodružnou výpravu do džungle, kde se potkáme s místním divochem. Neumí ani slovo anglicky, ale za to nám poodhalí tajemství zapomenuté jeskyně sloužící jako posvátné pohřebiště. Naše putování zakončíme na korálovém ostrůvku Pangaimotu, kde si budeme užívat křišťálově čisté moře a tichomořskou kuchyni, navíc se potopíme k vraku lodi, která ztroskotala nedaleko ostrovních břehů.

Malo e lelei v ráji jižního Pacifiku.


9-2-1.jpg3-atonga010-1.jpg7-4a-1.jpg0-btonga30-1.jpg6-2a-1.jpg