pátek
25. září 2015
20:00 hod.

Ladě

Opavská kapela sdružená okolo charismatického zpěváka a básníka Michaela Kubesy patří k tomu nejlepšímu a nejoriginálnějšímu z české hudby.Její písně bývají často označovány jako setkání Toma Waitse s Billem Frisellem.

Kapelu v roce 2005 založila dvojice Michael Kubesa, zpěvák disponující neučesaným, živočišně syrovým hlasem, a Petr Uvira, vynalézavý kytarista a taktéž zpěvák. „Od Frisella si Uvira jako kytarista vzal (pokud jej tedy vůbec poslouchá a není všechno náhoda...) výrazovou eklektičnost, důsledně vypracovaný tón i dynamiku a jakési specifické ‚rozprostření‘ zvuku kytary po celém aranžmá písně. Waitsovský vliv na Kubesu je patrný nejen v některých pěveckých rejstřících, ale i v textové poetice. Ne snad, že by byla přímo waitsovská, ale je v ní stejně jiskřivý střet intelektuálního surreálna s jakýmsi plebejským tónem,“ doplňuje hudební publicista Ondřej Bezr.

Ústřední dvojice pětičlenné formace se nejen autorsky, ale také interpretačně doplňuje a vytváří náramný, napětím se tetelící základ bohatého, multižánrového soundu kapely, ve kterém najdete ozvěny jazz-rocku, folku, psychedelie, art-rocku, progresivního metalu, blues, ska či orientální ornamentiky. „Ladě mají dokonale propracovanou stavbu písní, jejich hudba je přímo esenciální emoce. Pohybuje se v nebývale širokém výrazovém spektru od takřka ambientního chvění až po metalické bouření. Atmosféra skladeb má přitom možná nejblíže k blues, přestože s jeho klasickou podobou nemá formálně ani zvukově nic společného,“ píše hudební publicista Ondřej Bezr.

Na začátku letošního roku kapela vydala nové, v pořadí již třetí album s názvem LEŠŤ, které hudební kritika označila za první výrazné album roku. Ladě tak dostáli očekáváním, která naznačili už na předchozí desce Kalná(2011), která přinesla hudbu, jež nemá na české hudební scéně srovnání. Slovy hudebního publicisty Martina Šefla:„Ladě se zadírají do srdce posluchačů jak rezavým nebozezem. Tak robustní písničkaření nemá v Česku obdoby.“

Stojí naprosto mimo pozornost mainstreamových médií.

Členové:
Michael Kubesa - zpěv
Petr Uvira - kytara
Jiří Pater - baskytara
Patrik Benek - bicí
Víťa Halška - perkuse

"O opavských Ladě se hodně pozitivního napsalo hlavně v roce 2011 v souvislosti s minulým albem Kalná, které hudební publicisté dokonce vynesli k nominaci na žánrového Anděla. Což bylo u kapely, která to s koncertováním nikterak nepřehání a v oblasti „selfpromo“ se chová - patrně trochu záměrně - jako slon v porcelánu, unikum.
Příjemné je zjištění, že nešlo o jediné vzepětí kapely, nýbrž o výraz její setrvalé kvality. To mohou ostatně potvrdit ti, kteří znají debut Ladě s názvem KUB 59 (2005) nebo EP předchozího projektu dvou hlavních osobností kapely, zpěváka Michaela Kubesy a kytaristy Petra Uviry s názvem Červeným vrchem (2002).
Ani třetím albem Lešť nezklamala očekávání."
Pokračování recenze Ondřeje Bezra zde

http://www.lade.cz/Online předprodej u našich partnerů:

www.evstupenka.cz
1-uge3u0fzmykgpwrctuvsoz9k1veqz4fy.jpg0-kbot3k-zgg0nomshedjcxnaczhapefy.jpg2-544189.jpg