středa
2. února 2022
19:00 hod.

MANASLU & AMA DABLAM

Jeden z našich nejúspěšnějších himalájských lezců Honza Tráva Trávníček o 4 expedicích na Manaslu 2011-2021 i loňské Ama Damlam. V první části přednášky představí a promítne nejlepší filmy loňského 38. mez. horolezeckého FF Teplice n. Metují.

Honza stanul na vrcholcích 5 osmitisícovek v pěti pokusech a následně po 10 letech zopakoval v roce 2021 výstup na Horu Duchovna – Manáslu.
Provede vás dvěma úspěšnými podzimními expedicemi loňského roku, kdy se mu povedl „dvojáček“ a vystoupil v jedné sezóně na Manaslu 8163 m a na lezecky velice obtížný ikonický Ama Dablam.
Manáslu – Hora Ducha – 8163 m.
4 expedice 2011 - 2021 Jedno z nejkrásnějších míst v Nepálu. Osmitisícovka, po jejíchž svazích Honza Tráva již kráčel 4 krát směrem k vrcholu. Dvakrát došel až TAM. Na jeho první (2011) a i nejčerstvější poslední (2021) pokus.
Jak se změnily jeho i okolní expedice v průběhu jednoho desetiletí?
Kam kráčí komerční expedice?
Kde je vlastně hlavní vrchol Manaslu?
Co je ještě zážitek z výstupu a co je již byznysová hra?
Jak složitá byla pomoc při organizaci dvou záchranných.
Jaký je rozhled z vrcholu této nádherné osmitisícovky.
Nejen na tyto otázky vám odpoví jeden ze současných nejzkušenějších českých himalájských "kopcolezců" Honza „Tráva“ Trávníček a jeho přítelkyně Miri Jirková.

Ama Dablam – Matka s perlovým náhrdelníkem - 6812 m
Jeden z nejkrásnějších kopců „široko daleko“. Dominanta údolí Khumbu. Lezení obtížnější než na K2. První velký vrchol, na který vystoupili 5.11.2021 Honza Tráva společně s přítelkyní Miri Jirkovou.
Jaké bylo točit na svazích této krasavice film s Petrem „Janem“ Juračkou, vzdávající hold nejen jednomu z “otců“ českého vysokohorského lezectví, Miroslavu Šmídovi, ale zároveň jeho odkazu a jeho poslaní, kterým bylo uvažovat o horách více jako o vzácném prostředí, než jako o venkovní tělocvičně.
Můžete se těšit na krásné fotky a videa i od známého „vědátora“ Petra Jana Juračky a „umělce“ Honzy Šimánka.
Jak vznikal prvovýstup Zdeňka „Háčka“ Háka a Kuby?
Jaké je trekování v době „covidové“.

Pozor délka celé akce je zhruba 3h.
důchodci 130


5-15-p4120380.jpg