úterý
18. října 2016
20:00 hod.

MF OUTDOOROVÝCH FILMŮ a MÁRA HOLEČEK

The Way of the kayak,Drezína a The Elements. Poté promítání a povídání Máry Holečka "Death or Glory" - z poslední expedice. Festival provází výstava z historie jabloneckého sportu.

The Elements
Režie: Tomáš Galásek
Scénář: Tomáš Galásek, Tomáš Vaďura, Lukáš Šereš
Země: CZE
Délka: 75 min.
Dokumentární film The Elements chce divákům odhalit podstatu tří sportovních odvětví - horolezectví, hloubkové potápění a BASE jumping, která jsou spojena se symbolikou jim odpovídajících charakteristických živlů - země, voda, vzduch. Jednotlivé oblasti jsou pak zastoupeny výraznými českými osobnostmi profesionálního sportu, kterými jsou Marek Holeček, Michal Rišian a Martin Trdla. Motto projektu zmiňuje čtvrtý živel, který hoří v každém z nich. Plamen Martina Trdly však dohořel v loňském roce po neúspěšném pokusu o přelet Sněžky, při kterém Martin tragicky zahynul. I přesto, nebo možná právě proto, se tvůrci rozhodli v projektu pokračovat, ve snaze přiblížit divákům to nesmírné zapálení hlavních aktérů pro věc, které bylo, je a bude neodmyslitelnou součástí života každého z nich. A to i v kontinuitě s rizikem, které tyto sporty nesou. Ačkoli Česká republika nedisponuje podmínkami vhodnými k plnohodnotnému tréninku sledovaných sportovních disciplín, všichni tři zástupci dosáhli ve svých oblastech světové úrovně. A právě tato skutečnost, že i v omezených podmínkách lze dosáhnout neomezených cílů, je jedním z důvodů, proč se tvůrci rozhodli zdokumentovat alespoň kousek života každého z nich. Nemusí to být pouze šíře oceánů či nedohledná výše skal, která je předurčí řadit se k těm nejúspěšnějším, dokonce se jimi stát.

The Way of the kayak
Režie: Richard Poe
Scénář: Richard Poe
Země: USA
Délka: 5 min.
The Way of the kayak je krátkým dokumentem, který se pokusí sdílet s divákem nepopsatelné mentální, fyzické a duševní vzrušení při jízdě na kayaku.

Drezína
Režie: Petr Jan Juračka
Scénář: Petr Jan Juračka, Miroslav Náplava
Země: CZE
Délka: 5 min.
Pokud máte přátele jako já, musíte si dávat zatraceně velký pozor na to, na co kývnete… Když jsem kývl na pozvání na kávu od mého kamaráda, travel punkera a spisovatele Miroslava Náplavy, dopadlo to odletem do Jižní Afriky a Lesotha. S drezínou. S dronem. A s hlavou plnou nápadů…


Za finanční spoluúčasti SMJN.     


6-the-way-of-the-kayak.jpg7-the-elements.jpg8-drezina.jpg9-mfof-2016-banner-233x200.jpg