čtvrtek
15. října 2015
19:00 hod.

MF OUTDOOROVÝCH FILMŮ

Putování gruzínskou částí Kavkazu, Surfing na Antarktidě, První lyžařské závody v Jilemnici 1926, Žít pro vášeň,Drábovina,Find Your Love.

Putování gruzínskou částí Kavkazu
Režie, scénář: Michal Libich
Země: CZE
Délka: 5 min.
Film zachycuje putování gruzínskou částí Kavkazu. Trek z Omala do Šatili a výstup na pětitisícovku Kazbek.

Surfing na Antarktidě
Režie, scénář: Wiland Pinsdorf
Země: BRA
Délka: 7 min.
Hawai? Kdepak… Ramón Navarro je specialistou na big wave surfing na pobřeží Chile a jeho dobrodružný duch mu vnukl myšlenku o nevyzpytatelné misi - surfovat na vlnách, které bijí o ledové pobřeží nehostinné Antarktidy. Výzva v podobě dlouhé cesty, plánování a tréninku ale stála za to. Stane se Ramón Navarro prvním muže, který si sjede vlnu na Antarktidě?

První lyžařské závody v Jilemnici 1926
Režie: Bratři Deglové
Země: CZE
Délka: 8 min.
Československá obec Sokolská uspořádala v rámci osmého všesokolského sletu zimní lyžařské závody. Na Jilemnickém zasněženém náměstí byly odstartovány závody v běhu na lyžích mužů na 50km i 18km a v běhu na lyžích žen na 10km.
Trasa závodů na 50km vedla i přes železniční trať u Maříkova. Vítězem se stal Antoš Bachtík, druhé místo obsadil Josef Feistauer a na třetím místě skončil Josef Německý. Během závodů na 18km místy hustě chumelilo. Bylo nafilmováno i několik nepříjemných pádů na prudkém kopci Kocanda.
Na závěr se konaly také závody ve skoku na lyžích Na Chmelnici. Skoky jednotlivých závodníků byly prokládány záběry na úpravu skokanského můstku. Nejdelší skok byl dlouhý 34 metrů.

Žít pro vášeň
Režie, scénář: Pavol Barabáš
Země: SVK
Délka: 59 min.
Jestli mají hory duši, potom je obrovská... Před devadesáti lety dokázal mladý student do té doby nepředstavitelné. Wieslaw Stanislawski prošlapal v nejvyšších stěnách slovenských Tater nové, náročné cesty. Jen s konopným lanem okolo pasu, ale s nesmírnou vášní a touhou. Dva přátelé se vydali po jeho stopách do tatranských stěn v zimních podmínkách. Spojují jeho cesty a hory spojují jejich myšlenky. V padajících lavinách i slunečních zářích nacházejí odkaz W. Stanislawského. Pokud člověk dělá cokoliv z hloubky svého srdce, dělá to nejlepší.

Drábovina
Režie: David Svárovský
Země: CZE
Délka: 8 min.
Retrosnímek o prvovýstupu na skalní věž Dráb v Drábských světničkách. Výstup byl uskutečněn roku 1928 a při trojitém stavění bylo nápomocno 16 saských lezců.

Find Your Love
Režie: Jack Wells
Země: GBR
Délka: 2.37 min.
Film, který pojednává o motivaci vystoupit ze zóny pohodlí a učinit skok do neznáma.

Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Za dvanáct let své existence se stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Vždyť v loňském roce putoval čtyřiceti třemi českými a slovenskými městy. Poprvé zavítal také do Ruska. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné.

Filmy nás zavádějí do různých míst naší planety, ukazují mentalitu a kulturu tamních obyvatel. Zavádějí nás do prostředí, kde se běžný "smrtelník" nedostane. Mnoho filmů má velký sociální a citový náboj. Festivalu se zúčastňují čeští, slovenští a zahraniční autoři, filmová studia, národní televize i soukromé televizní společnosti, a to v profesionální i amatérské rovině. Festival a tento filmový žánr má také své mimořádné specifikum a jedinečnost. Filmy si na nic nehrají, to, co divák vidí, je skutečnost, která se odehrála. Filmy jsou jedinečné a neopakovatelné.
Pořádá OUTDOOR FILMS s.r.o.
Akce probíhá za finanční spoluúčasti statutárního města Jablonec nad Nisou v rámci projektu „Jablonec nad Nisou 2015“


7-surfing-v-antarktide.jpg6-zit-pro-vasen.jpg7-gruzie-7.jpg1-drabovina.jpg9-find-your-love.jpg