pátek
17. ledna 2014
20:00 hod.

MILAN KNÍŽÁK A AKTUAL

Aktual je nezařaditelná alternativní kapela (říká se o ní, že byla první punkovou skupinou na světě). Hraje originální veselou muziku Milana Knížáka. OD 17.30 hod. POVÍDÁNÍ s Milanem Knížákem - v hospodě, vstup volný.

Dnešní zvuk kapely je progresivní a mohutný nejen díky dvěma bubeníkům, ale i díky aranžím, které ctí jednoduchou a srozumitelnou stavbu písní ale také požadavky zvukové aktuálnosti.

Aktual vznikl v roce 1967 v Mariánských Lázních a jeho zpěvákem a výhradním skladatelem je od začátku Milan Knížák. Své písně založil na textech a jednoduchých melodiích, doprovázených divokými zvuky nástrojů (obohacenými o řev nastartované motorky, sbíječky apod.), což bylo tehdy absolutně objevné. Jeho písňové texty se dodnes dotýkají doby a s humorem ji kritizují. Songy Miluju tebe a Lenina, Děti bolševismu a zejména Atentát na kulturu, se staly legendárními a fanoušci si je ještě dnes s kapelou zpívají. Naposledy skupina účinkovala v roce 1972, pak se na dlouhá léta odmlčela. K jejímu obnovení přispěl v roce 1991 textař Zdeněk Rytíř, když navrhl Milanu Knížákovi natočit desku. Za spolupracovníka si vybral skladatele a zpěváka Vaška Vašáka (od té doby kapelníka Aktualu). K dvojalbu Obřad hořící mysli byl přiložen i Knížákův světový vynález – deska ''destruované hudby''. V roce 2003 se rozhodl Milan Knížák Aktual oživit i na jevišti. Na koncertech ovšem nezaznívají jen jeho písně z 60. let, ale i zcela nové. 
http://bandzone.cz/aktual

Alba: Obřad hořící mysli, Navrhuju krysy, Děti bolševismu, Aktual: Atentát na kulturu, Chovám v kleci bolševika.

AKTUAL, to jsou:
MILAN KNÍŽÁK (zpěv, harmonika)
VAŠEK VAŠÁK ((zpěv, klávesy, zvony - kapelník + "dirigent")
VÁCLAV NECKÁŘ junior (zpěv, zvony, percussion)
JAN SALMAN PRIESTER (kytara, zvony, zpěv)
PAVEL PORKERT (baskytara, zvony, zpěv)
PAVEL CIGÁNEK (housle, vrtačka, zpěv)
JAN PECH (violoncello, zpěv)
FRANTIŠEK HÖNIG (bicí, zpěv)
JIŘÍ KYSELA (bicí, zpěv)

 

 Online předprodej u našich partnerů:

www.evstupenka.cz
4-foto.jpg


Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)