čtvrtek
14. dubna 2016
19:30 hod.

NEZLOMNÝ JURA HAVEL

Hovory a promítání s vodákem a mořským kajakářem o kajakování na Čukotce, pokusech o překonání Beringovy úžiny, splutí 700 km řeky Pečora do Barentsova moře..Minulý týden obdržel cenu Fair play za celoživotní postoj.

Brňák, strojní inženýr, za dva roky osmdesátiletý, obdivuhodný člověk nezdolného ducha. Závodní sjezdový lyžař a horolezec, za totality slezl stovky tatranských stěn, od třiceti let se zaměřoval na sever, lezl v Norsku, na Islandu, na Špicberkách i v Grónsku (Mt. Forel). Ve čtyřiceti letech vážně onemocněl a zůstala mu výrazně omezena pohyblivost pravé nohy. I v překonaní zdravotních problémů projevil nezdolného sportovního ducha, přešel na cyklistiku a divokou vodu. Splul mnoho vodácky atraktivních řek v Norsku, na Aljašce a na Islandu. V padesáti letech obsadil druhé místo na Polar Cupu, nejtěžším závodu svého druhu na světě: 540 km po řece Tornio Älv – obtížnost WW-V, celé za polárním kruhem. Dvakrát se na kajaku pokusil přeplout Beringovu úžinu. Splnění tohoto velkého snu však zapříčinily administrativní problémy s ruskou byrokracií.

Je členem redakční rady měsíčníku Dobrodruh, majitelem spoprtovně zaměřené CK Vikingtour. Na Vysočině každoročně pořádá dva vytrvalostní závody, které jsou určeny pro kamarády horolezce a širokou veřejnost, Horolezeckou 24hodinovku na běžkách a Horolezeckou 24hodinovku na kole.

Je autorem knížek
Grónská setkání aneb opřít se dá o cepín, o pádlo i o berle - report z náročné expedice do nádherného i drsného Grónska

Islandská setkání - autor několikrát projel celý Island a seznamuje čtenáře s islandskou přírodou a lidmi

Relativně veselé příběhy - skutečné příběhy z nejrůznějších životních situací, sjezdařských závodů,  dlouhého pobytu v nemocnici, z pokusů o emigraci, z prvních zážitků v horách, z maďarského putování aj. 


9-108.JPG7-112.JPG5-gronska4.jpg4-dscn5179.JPG