úterý
17. listopadu 2015
17:00 hod.

OZVĚNY MFOF

Few Days (CZE, 42 min.), Back to Teahupoo (AUT, 4 min.), Fyrst (CZE, 27 min.), První lyžařské závody v Jilemnici 1926 (CZE, 8 min.)

Few Days /režie Tomáš Galásek, CZE, 42 min./
Film Few Days sleduje dvě skupiny českých freeridových jezdců, z nichž obě mají stejný cíl, avšak odlišný způsob jeho zdolání. Jedna skupina freeriderů dobývá švédské vrcholky v pohodlí helikoptéry, zatímco ta druhá si podmaňuje sjezdy v rakouských horách pomocí svých vlastních sil. Jejich odlišný charakter, ale stejný přístup k horám ukazuje jednu společnou vášeň: svobodu a čerstvý prašan. Ve snímku se objeví česká freeridingová špička. Na heliskiing ve Švédsku se vydal Robin Kaleta spolu s českým olympionikem Ondřejem Bankem. Ve druhé skupině, která si to na rakouské vrcholky vyšlápla po vlastních nohou, se objeví freerideři Lukáš Niemczyk, Lukáš Bilko, Martin Knybel nebo také snowboardisté Filip Paseka a Aleš Zeman.

Back to Teahupoo / režie: Wiland Pinsdorf, AUT, 4 min./
Brazilská surfařka Maya Gabeira je považovaná za jednu z nejlepších žen v historii tohoto sportu. Jejím heslem je být vždycky otevřená novým výzvám a díky tomu neustále posouvá možnosti ženského surfování. V roce 2011 ji ale její nasazení málem stálo život, když ji několikametrové vlny na Teahupoo (Tahiti) několikrát semlely na tvrdých útesech a upadla do bezvědomí… Maya se po dlouhém zotavování a odhodlávání vrací na místo a pádluje zpět vstříct další výzvě.

Fyrst / režie: Jan Šimánek, CZE, 27 min./
Zpočátku to byl sen. Něco, co si založíte do složky "možná, někdy". A pak, po roce příprav, tréninku a skládání expedičního týmu, jsme tady, na Islandu. Před námi je náš hlavní projekt, tajemné Trollí skály čnící z moře, a dalších 14 dní dobrodružství, které nakonec nabere neočekávaný směr.

První lyžařské závody v Jilemnici 1926 / režie: Bratři Deglové, CZE, 8 min./
Československá obec Sokolská uspořádala v rámci osmého všesokolského sletu zimní lyžařské závody. Na Jilemnickém zasněženém náměstí byly odstartovány závody v běhu na lyžích mužů na 50km i 18km a v běhu na lyžích žen na 10km. Trasa závodů na 50km vedla i přes železniční trať u Maříkova. Vítězem se stal Antoš Bachtík, druhé místo obsadil Josef Feistauer a na třetím místě skončil Josef Německý. Během závodů na 18km místy hustě chumelilo. Bylo nafilmováno i několik nepříjemných pádů na prudkém kopci Kocanda.
Na závěr se konaly také závody ve skoku na lyžích Na Chmelnici. Skoky jednotlivých závodníků byly prokládány záběry na úpravu skokanského můstku. Nejdelší skok byl dlouhý 34 metrů.