čtvrtek
8. října 2020
19:00 hod.

PLAVBA DO ZEMĚ FRANTIŠKA JOSEFA - BUDE

Povídání mořeplavce Petra Ondráčka o české expedici na 10 metrové ocelové plachetnici jménem BAGATELA k tajemnému souostroví v Barentsově moři pojmenovaném jako Země Františka Josefa.

Souostroví bylo objeveno v roce 1873 polární Rakousko-Uherskou expedicí lodě M/S Admiral Tegetthoff za účasti dvou Čechů Juliuse Payera a Otto Kříže.Teprve na druhý pokus se v roce 2019 podařilo po dramatické plavbě pouze na plachty a po bojem s ruskými úřady dosáhnout cíle přistáním v Tiché zátoce ostrova Hooker a navštívením nejsevernější polární stanice na východní polokouli. Plachetnice Bagatela je vůbec první českou lodí v těchto končinách a první českou lodí, která doplula nejdále na sever překonáním 80˚ severní zeměpisné šířky. Po 146 letech od objevení tohoto souostroví se zde opět otiskla noha Čecha do zamrzlé, ale nádherné a lidmi opuštěné krajiny, kam zatím nedosáhl dnes všudypřítomný turismus. Vyprávění je doprovázeno fotografiemi a filmovým dokumentem.


2-ja-za-kormidlem.JPG6-bagatela-v-tiche-zatoce.JPG4-medvedi-rodinka.JPG3-trasa-plavby.jpg3-na-ruske-polarni-stanici.jpg6-srazka-s-krou.jpg0-posadka-expedice-do-zfj.JPG