úterý
16. října 2007
20:00 hod.

KARNEVAL ROZMANITOSTI

Projekt Karneval rozmanitostí pořádáný společností Člověk v tísni nabízí projekci filmů s lidskoprávní tématikou a další doprovodné akce, besedy.

To všechno z lásky / Tomáš Kudrna / ČR 2004 / 27 min.

Film Tomáše Kudrny představuje příběhy tří žen, které se staly oběťmi domácího násilí. Jejich vyprávění jsou si v mnoha ohledech podobná. Na počátku byli jejich partneři milí a okouzlující, pak však přišla chvíle, kdy muž svou partnerku poprvé udeřil. Následovalo psychické ponižování i fyzické týrání, z něhož se ženy po dlouhou dobu nedokázaly vymanit.

Jako motýl / Ewa Pieta / Polsko / 2004 / 29 min.

Přemek se narodil s těžkým tělesným handicapem. Do svých šesti let věřil, že je stejný jako ostatní a že jeho matka rozumí skřekům, které on sám považuje za odpovědi. Postupně ale zjistil, že nikdo netuší, že je duševně zcela v pořádku. „Nikdo ve mně neviděl normálního člověka. Nikdo nerozuměl mému mrkání. Všichni si mysleli, že jsem debilní. Cítil jsem se jako zaživa pohřbený,*/and/*quot; vypráví Přemek. Až po mnoha letech strávených v ústavu objevila terapeutka signály, které k ní Přemek vysílal. Naučila ho speciální obrázkový jazyk Bliss, díky němuž postižený chlapec v šestnácti letech poprvé začal komunikovat se svým okolím, a dokonce psát básně.

Pořádá JabKO.