čtvrtek
20. listopadu 2008
20:00 hod.

MFDFJ-Vánoce v Bosně a O mediální realitě

Výběr filmů z letošního již 12. ročníku MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ JIHLAVA , který je výjimečnou a prestižní událostí a největším festivalem autorského dokumentu ve střední a východní Evropě.

Vánoce v Bosně

O Vánocích 2001 se z iniciativy generálního štábu a soukromé pořadatelské firmy uskutečnila bizarní výprava několika hvězd českého showbyznysu za českou posádkou mírových sil v Bosně a Hercegovině. Dan Hůlka, Leona Machálková, Láďa Křížek nebo Petr Muk si vyzkoušeli neprůstřelnou vestu, nasedli do tanku, nebo se najedli v kantýně základny. Zahráli výběr svých nejlepších hitů, popili vína a znaveni dobrým skutkem se vrátili do své vlasti. Mezi řádky výmluvný snímek je ironickou reflexí vzájemných paralel mašinérie vojenské a popkulturní.

Režie: Filip Remunda, Vít Klusák, Česká republika, 2008, 28`, DVD.

O mediální realitě

Umělecká skupina Ztohoven se jednoho červnového dne roku 2007 napojila do vysílání České Televize. Fiktivním atomovým výbuchem naklíčovaným do pořadu Panorama chtěla poukázat na konstruovatelnost jakéhokoli mediálního obrazu – akci příznačně nazvali „Mediální realita“. Ač byli označeni za digitální piráty, rozhodně poukázali na fenomén moderní doby nebývalou razancí anarchistického gesta. Stanuli za to před soudem a dostali pokutu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Režie: Vladimír Turner, Česká republika, 2008, 49`, DVD.