úterý
9. prosince 2008
20:00 hod.

LÁSKA VČERA, DNES A ZÍTRA

Olga Špátová uvádí dokument natočený společně s O. Sommerovou o mnoha podobách lásky, ve které mnohdy poznáváme sami sebe.Každá z autorek v samostatné části filmu představuje své protagonisty z okruhu svých známých a přátel, kteří byli ochotni mluvit před kamerou o slastech a strastech milostného usilování.

Samy autorky nazvaly tento dokument dílem generačním. Obě sledují v průběhu jednoho roku několik partnerských dvojic. Zatímco mladší Olga Špátová představuje většinou mladé páry, které se pro životního partnera teprve rozhodují, matka této vycházející hvězdy českého dokumentu, zkušená režisérka Olga Sommerová, se zabývá většinou dvojicemi, které už se se svým dávným rozhodnutím vyrovnaly anebo se to teprve učí. Vznikla tak Vtipná,laskavá a pestrá mozaika lidských osudů, které spojuje tatáž jednoduchá, ale zároveň komplikovaná touha milovat a být milován.

Olga Špátová (* 6. března 1984, Praha) je česká dokumentaristka, pochází z filmařské rodiny, její otec byl filmový režisér Jan Špáta, matka Olga Sommerová je rovněž autorkou celé řady dokumentárních snímků. Bratr Jakub Sommer se taktéž věnuje filmové tvorbě.

Za své krátké hrané filmy získala několik cen na amatérských i profesionálních festivalech doma i v zahraničí. Za film Dobře placená procházka ( ten uváděla autorka v Klubu Na Rampě letos v březnu) získala mladá režisérka hlavní cenu letošního ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts*/and/*amp;film Telč 2008 - Grand Prix Vojtěcha Jasného .