pátek
20. března 2009
20:00 hod.

NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK

Osmičlenná kapela a balkánská dechovka, hospodský šraml, folklórní melodie, rockové nasazení a punkové tempo. Antonín Hluštík /el. kytara, zpěv/, Zuzana Hanzlová /zpěv, flétna /, Jaroslav Richter /mandolína /, Michal Šmíd

/akordeon, ak. kytara,zpěv/, Michal Hroza /saxofon, klarinet,sbor/, Ondřej Tichý /kontrabas, sbor/, Jan Pydych /bicí/,

Jan Vondryska /trubka/.

Neočekávaný dýchánek se od svého založení v roce 1992 věnuje výhradně vlastní tvorbě. Po odchodu zakladatele kapely a hlavního tvůrčího ducha Míši Hrubého v roce 1995 se vůdčím elementem v kapele stává zpěvačka a posléze takřka výhradní textařka Zuzana Groschupová-Hanzlová, hudební základy kapele dodává většinou akordeonista Michal Šmíd. Aranžmá písní je pak dílem celé kapely, každý z členů skupiny tak mimoděk otiskuje do dýchánkovských písní svůj hudební background. Tím je předurčen charakteristický styl kapely, jenž vychází z evropské lidové hudby (především z oblastí na jih a východ od našich hranic), je však dotvářen vlivy všech myslitelných žánrů hudby populární i lehkým dotekem stylů alternativních.

Do dnešního dne má Dýchánek za sebou dvě řadová alba (debut Neočekávaný dýchánek vydaný v létě 2000 a CD Plod z roku 2003) a jednu live demonahrávku, cca 250 koncertů včetně řady zahraničních výjezdů (Rakousko, Francie, Německo, Estonsko, Maďarsko – Sziget festival, Švýcarsko). Po kratší mateřské dovolené se Neočekávaný dýchánek opět vrací na pódia a zvolna připravuje repertoár na třetí album.

http://www.neocekavanydychanek.cz/