sobota
11. dubna 2009
21:00 hod.

PAVEL DOBEŠ A TOMÁŠ KOTRBA

www.paveldobes.cz

Předprodej vstupenek od pondělí 6.4. v Klubu Na Rampě po-pá od 15 hod.

Není moc vtipnějších písničkářů než je Pavel Dobeš. Využívá k tomu svůj cit pro jazyk, slovní hříčky, originální rýmy a nečekané pointy, nepřeslechnutelný ostravský dialekt, velkou fantazii a schopnost odpozorovat všední věci a zachytit je v osobité a úderné zkratce. Zároveň ale umí vystřihnout i velice poetickou, citlivou baladu, plnou křehké něhy a nesmělých vyznání. Drsný cynik i jemný romantik. Dvě protichůdné polohy, které královéhradecký bard zvládá s tváří hráče pokeru.

Jasně to dokazuje velkorysá Platinum Collection Pavla Dobeše, která na třech CD v jedné krabičce přináší 47 písniček. Poměrně reprezentativně mapuje celou Dobešovu pětadvacetiletou písničkářskou kariéru, i když více zastoupena jsou alba z poloviny 90. let. Ale i starší hity typu Jarmila, Blažek, Víte, vono, holky, Něco o lásce nebo Zátiší s červy na výběru chybět nesmějí.

Přístup k písničce se během dlouhých let u Dobeše nijak zásadně nezměnil. Snad jen starší věci byly zemitější, jadrnější, ale důraz na jednoduchou melodii, lehce zapamatovatelný refrén, střídmý hudební doprovod či ironické texty zůstaly. A je úplně jedno, zda zpívá z pozice horníka, dělníka, řidiče kamionu či nostalgického milovníka, zda se pohybuje ve folku, country, popu či trampské písni. Je vždy svůj, na první poslech rozpoznatelný.

Řada jeho písní zlidověla a dodnes sborově zní u táboráku. „Jarmila, vždycky mi radila, abych pracovní dobu dodržel. Dneska mě, ale náramně, táhlo domů, a tak jsem prostě šel.“ Pokračovat by mohl asi každý.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)