sobota
2. května 2009
21:00 hod.

UŽ JSME DOMA

Už jsme doma jede turné „Jeskyně“

Přestože od vydání posledního řadového alba skupiny Už jsme doma uplynulo již několik let, skupina nezahálela. Kromě nespočetné řady koncertů v tuzemsku i zahraničí UJD stvořili hudbu k večerníčku Krysáci, vydali archivní 3CD FPB, přímých předchůdců Už jsme doma a podnikli extra turné “Už jsme doma hrají FPB“.

Na turné nazvané Jeskyně představí kromě standartního programu zbrusu nové písně.

UJD tak chtějí dříve, než zasednou do studia, zachytit reakce diváků a fanoušků. Reakce publika tak může ovlivnit podobu a tvar skladeb dříve než budou zaznamenány ve studiu.

Vydání nového alba Jeskyně je plánováno na podzim 2009.

Miroslav Wanek, vůdčí duch UJD k tomu uvádí: „Jako všechna předchozí alba mají svá ústřední témata, tak i album Jeskyně v sobě bude skrývat kromě jednotlivých témat písní i téma celistvé. A stejně jako témata předchozích alb (nedostatečnost slov při komunikaci - Uprostřed slov, lidskou slepotu k užitečnosti - Nemilovaný svět, smutnou touhu po nedosažitelném - Hollywood, zakódovanou touhu po dobrém konci a naději - Pohádky ze Zapotřebí, důležitost naslouchání a předávání štafety výchovou - Uši a zatím poslední, nebezpečí propagandy a slepé důvěry v informace - Rybí tuk) je i téma Jeskyně mnohovrstevnaté. Jeskyně může znamenat úkryt, může to být místo tajemství, může to být útěk do samoty, také místo objevu a touhy pronikat stále hlouběji do poznání. Jeskyně v sobě může ukrývat nebezpečí, ale i krásu krápníků vytvářených stovky let jako symbol vrcholné trpělivosti, v případě stalagnátů úžasné naplnění touhy po dotyku, tak příznačné právě pro ty, kdo se v jeskyních své duše smutně skrývají před světem.

Jeskyně je chladná i přívětivá, brání světlu, ale i chrání před nepohodou, má mnoho podob a v básnické rovině může sloužit k velkému množství metafor.

Stejně tak hudba Už jsme doma je členitá, hladivá i trnitá, plná tajemství i útěchy, dojemná i plná energie, objevující a pátrající, a zároveň hledající cestu k jistotě, která se stále vzpouzí a odtéká podzemní řekou bůhvíkam. Vezměte tedy helmy a svítilny a vydejte se na koncert. Třeba tam dole něco objevíte nebo se odtamtud dostanete ven.“

Kapela Už jsme doma vznikla v Teplicích roku 1985, v roce následujícím došlo k fůzi s legendární punkovou formací FPB. Tím se v UJD sešli Míra Wanek, Jindra Dolanský a kytarista Romek Hanzlík, nynější šéf AMP. Brzy se objevil také dvorní výtvarník Martin Velíšek.

Hudba UJD je již od jejich počátků punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce, využívající plné šíře dynamické škály nástrojů. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. Pokud jde o stylovou charakteristiku, kapela se sama kdysi popsala jako cosi mezi The Residents a Sex Pistols, lze u nich však vystopovat třeba i prvky českého a moravského folklóru, jazzu nebo vážné hudby.

Nejen díky úspěchům na domácí scéně pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent. V USA a Kanadě odehráli již stovky koncertů, díky nimž jsou tam dnes rozhodně nejznámější českou kapelou. Fanoušky však mají díky prodeji svých desek v nezávislých distribučních sítích prakticky po celém světě. Účastí na festivalu South By SouthWest v Austinu (Texas) si vysloužili také pozornost prestižních hudebních periodik, jakými jsou Option nebo Rolling Stone.

Nynější sestava:

Miroslav Wanek (kytara, klávesy, zpěv)

Pepa Červinka (basa)

Adam Tomášek (trubka)

Tomáš Paleta (bicí)

Martin Velíšek (štětce)