čtvrtek
4. února 2010
20:00 hod.

JAN ŠKRABÁLEK A RED BULL X-ALPS

O jednom z nejtvrdších adventure závodů na světě, kde povoleným dopravním prostředkem pilota je jen jeho paraglidingové křídlo a jeho nohy.

Závod Red Bull X-Alps je nonstop závod dvoučlených družstev, pilota a jeho pozemního doprovodu. Trasa závodu vede z rakouského Salzburgu (starší ročníky startovaly na Dachsteinu) přes několik otočných bodů až do cíle v Monaku. Ve dnech s využitelným počasím pro létáním se závodník snaží uletět za pomocí vzdušných proudů co největší vzdálenost. Ve dnech, kdy počasí létání nepřeje, je odkázaný jen na dlouhý a úmorný pochod. Doprovodné vozidlo zajišťuje pilotovi veškerý support jako je přísun potravin, předpovědi počasí, informace o soupeřích atd. Pilot si však svůj padák musí nést celou dobu závodu na zádech.

Aby závod byl regulérní, každý závodník má u sebe přístroj GPS, který pomocí mobilního telefonu neustále vysílá informace o pohybu závodníka. To je důležité zejména pro bezpečnost závodníků, ale i velice atraktivní pro sledování online závodu na internetu.

Závod trvá podle povětrnostních podmínek a zvolené trasy přibližně 12 až 15 dní. Během závodu závodníci překonávají alpský masív a pohybují se na území několika států. Po dosažení cíle prvním závodníkem mají ostatní 24 hodin na to, aby se dostali do cíle.