sobota
13. února 2010
20:00 hod.

THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE

Legendární kapela na turné k nové desce „Maska za maskou“,jejíž křest proběhl v lednu v prestižní Queen Elisabeth Hall v Londýně a v pražském paláci Akropolis.

Předprodej od 2.2. v Klubu Na Rampě, a to v po-pá od 15 hod. v so*/plus/*ne od 18 hod.

PPU-Ikona československého undergroundu v letech hluboké totality. Skupinu založil v roce 1968 mladý baskytarista Milan */and/*quot;Mejla*/and/*quot; Hlavsa, dalšími členy byli Michal Jernek (zpěv, klarinet), Jiří */and/*quot;Přemysl*/and/*quot; Števich (kytara) a Josef Brabec (bicí); o několik měsíců později byl Brabec nahrazen Pavlem Zemanem a ke skupině se přidal kytarista a klávesista Josef Janíček. Skupina si dala jméno podle písně Franka Zappy Plastic People. Jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou se stala během doby jednou z nejoriginálnějších na nejen české rockové scéně. Texty jejich písní byly zpočátku vlastní básně či básně známých autorů (například Jiřího Koláře či Williama Blakea). Hudbu většiny písní skládal Hlavsa. Vystoupení kapely bylo často zvýrazněno vizuálními prostředky (kostýmy, kulisy, hořící ohně na pódiu a podobně). Manažerem a uměleckým vedoucím skupiny se stal český kunsthistorik a kritik Ivan Martin Jirous.Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům z tehdejším režimem, což je připravilo o profesionální licenci a přivádělo stále více komplikací s úřady.Systematická perzekuce vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika členů.Skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem zorganizovala kampaň na jejich podporu a propuštění, která vyvrcholila v lednu 1977 Chartou 77. Po celou dobu si skupina udržuje jasnou uměleckou vizi a hudebně se vyvíjí k nezaměnitelnému výrazu, který si získává uznání po celém světě, kam se jejich nahrávky často dobrodružnými konspiračními cestami dostávají.

Po roce 1989 skupina přestala vystupovat a členové se sešli ke koncertování až v roce 1997. Kvůli vážnému onemocnění frontmana Mejly Hlavsy však zbylí členové aktivity PPU přerušili (počátkem roku 2001 Milan Hlavsa těžké nemoci ve věku 49 let podlehl).

Současnou sestavu bandu tvoří:

Vratislav Brabenec ( saxofony a zpěv)-Josef Janíček (klávesy,harmonika,zpěv) -Joe Karafiát ( kytary,zpěv)-Jiří kabeš ( viola,zpěv¨)-Eva Turnová ( baskytara,zpěv) - Jarda Kvasnička ( bicí).

CD Maska za maskou obsahuje poprvé v historii souboru jiné skladby, než které zkomponoval dlouholetý výhradní autor Mejla Hlavsa, který zemřel v roce 2001. Toho roku vyšlo i „posmrtné“ album „Líně s tebou spím“, které de facto uzavřelo jednu hudební kapitolu skupiny.

Po osmi letech (po 41 letech existence skupiny jako takové) tedy přichází na svět opět regulérní studiové album. Bylo natočeno ve dvou etapách (v červnu a v říjnu 2009) a přináší celkem 13 nových a púvodních skladeb. Některé z nich již Plastici běžně hrají na koncertech, některé zazní teprve na křtu a několik kousků je určeno výhradně pro domácí poslech. Hudba v sobě nese z větší části typický plastikovský sound, daný neobvyklým (ne)rockovým obsazením, několik skladeb z této tradice překvapivě vybočuje.

Autorsky převažuje kytarista Joe Karafiát (6 skladeb), přispěli i Eva Turnová (3 skladby), Josef Janíček (2 skladby), Ludvík Kandl (1 skladba) a jedna skladba je společnou improvizací.

Textově tvoří výrazný podíl svébytná poezie Vratislava Brabence, zbytek obstarali autoři jako J. H. Krchovský, Andrej Stankovič, Jiřího Kolář. Vůbec poprvé se v repertoáru objevuje i zhudebněný text Ivana Martina Jirouse.

Album se nahrávalo ve studiu Cox Davida Kollera za zvukového dohledu Petra Kalába, mastering byl proveden ve studiu Svengali Alexejem Charvátem, Album vychází u nezávislého hudebního vydavatelství Guerilla records, které s Plastic People spolupracuje dlouhodobě a mimo sólových alb jejich členů (Vratislav Brabenec */and/*amp; Joe Karafiát – Začni u stromu /2006/, Vratislav Brabenec, Joe Karafiát */and/*amp; Jan Komárek – Kanadské vytí /2008/, Eman E.T. – Co je to za lidi? /2008/) label vydal dokumentární 2 CD Do lesíčka na čekanou, které přináší kompletní koncert skupiny z roku 1973 /2006/ a v současné době vydává společnou koncertní nahrávku The Plastic People Of The Universe a Agon Orchestra Obešel já polí pět (koncert na počest Ladislava Klímy), pořízenou v roce 2003.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)