VARGAS BLUES BAND (ESP/ARG)
Předprodej od 2.3. v Klubu Na Rampě, a to v po-pá od 15 hod. , so-ne od 18 hod. do 23.3.
Best of Blues,Rock,Spanish */and/*amp; Funk Music. Špičkový kytarista Javier Vargas se špičkovou kapelou. Podívejte na web www.vargasblues.com a ochutnejte třebas video na úvodní stránce. Jen pro přiblížení o co půjde: tenhle člověk hraje například s Jackem Brucem, Glennem Hughsem, nebo Carlosem Santanou... Těšíte se? My taky !
A zde přinášíme stručné info z Javierova velmi zajímavého žvotopisu:
60 léta
Javier Vargas se narodil v Madridu. Když mu bylo 9 let, s rodiči se kvůli španělské občanské válce přestěhovali do Agentiny. Žili v Mendoze, San Luis, Buenos Aires a také v Mar del Plata, kde začal hrát na kytaru a s dalšími mladíky hrávali po garážích. Kromě hodin kytary se vzdělával v místních bluesových klubech. První španělskou kytaru s nylonovými strunami dostal jako dárek od svého otce a již ve 12 letech začal hrát na svou první elektrickou kytaru.
Led Zeppelin, Black Sabbath, Cream, Rolling Stones, The Doors, Jimi Hendrix – hvězdy, které v té době době přinesly nový hudební směr Javiera ovlivnili natolik, že se rozhodl věnovat kytaře profesionálně. Kromě výše zmíněných se mimo jiné nechal inspirovat americkým blues B.B.Kinga, Alberta Kinga, Freddyho Kinga, a Alberta Collinse.
70 léta
Po té, co se jeho rodina odstěhovala do Venezuely, Javier sbalil svou kytaru a odjel do Spojených Států studovat hru na kytaru na univerzitě. Bydlel v Nashvillu, Tennessee a Los Angeles, kde hrával v klubech a také pracoval jako nájemný doprovodný kytarista. Každý večer hrával s muzikanty z různých zemí a setkával se s umělci jako Alvin Lee, Roy Buchanan, Canned Heat a mnoha dalšími.
Při návštěvě své rodiny ve Španělsku v roce 1972 byl najat na zaoceánskou loď plující z přístavu Vigo (Španělsko), přes Southampton (VB), pokračující přes karibskou oblast se zastávkami v Arubě, Jamajce, Curacao, apod. Každý večer se na palubě konaly jam sessions a pro Javiera se tak stala plavba nejen dobrou zkušeností, ale i inspirací a ochutnávkou dalších směrů jako je například jamajské reggae.
80 léta
V osmdesátých letech se Vargas vrátil do Španělska, kde působil s úspěšnými španělskými hudebníky jako Miguel Rios, kapelami jako La Orquesta Mondragón a spolupracoval s mnoha dalšími muzikanty a skladateli.
Během celé dekády působil v londýnských klubech, posléze jako doprovodný kytarista v Paříži a s kolegou Rayem Gomézem hrávali v newyorských jazz and blues klubech.
Na konci osmdesátých let, po působení v několika kapelách (RH*/plus/*, Entrega Inmediata, Blues Express), začal Javier pracovat na svém vlastním projektu.
90 léta
V roce 1991 se Vargas vydal na svojí vlastní dráhu a založil Vargas Blues Band.
Jejich první album s názvem All Around Blues bylo vydáno ve stejném roce a mimo jiné na něm spolupracovali Elena Figueroa a Philip Guttman. Druhou desku Madrid-Memphis vydali v roce 1992 ve spolupráci s muzikanty jako Carey Bell, Louisiana Red, kytarista Rafael Riqueni, a zpěváci Philip Guttman and Jeff Espinoza. Obě alba byla na španělské hudební scéně velmi kladně přijata a dosáhla do té doby nejvyššího prodeje bluesových alb.
Album Blues Latino bylo vydáno ve Španělsku v roce 1994 za laskavého přispění mezinárodně uznávaných umělců: Chris Rea, Junior Wells, Flaco Jimenez and Andres Calamaro.
Javier Vargas je také autorem skladby Blues Latino na světoznámém albu Carlose Santany - Santana Brothers (Santana ji zahrál živě na Woodstocku 94). V září stejného roku vyrazila kapela na své první turné do Argentiny, kde sklidili obrovský úspěch.
Jejich čtvrté album Texas Tango vzniklo ve spolupráci s Double Trouble (Steve Ray Vaughan Band), dále s Larrym T. Thurstonem and Prestonem Shannonem. Album produkoval Jim Gaines a vyšlo na konci roku 1995 v různých zemích světa.
V červenci roku 1996 pozval Javiera Vargase slavný Carlos Santana, aby si s ním zahrál dvě skladby na jeho koncertě v pařížském Zenithu. Vášnivé a procítěné pojetí kytarového dua dostalo publikum na kolena. Santana poté pozval Javiera Vargase spolu s kubánským zpěvákem Davidem Montesem na společná vystoupení v Madridu a Paříži, která sklidila stejný úspěch a Vargas pak ještě hostoval na Santanově turné Supernatural v roce 2000.
V roce 1997 vyšlo Vargasovo páté album Gypsy Boogie. Bylo nahráno v Madridu a Memphisu, mixováno na Floridě a mástrováno v New Yorku. Na madridském natáčení se podíleli mistři flamenca jako Raimundo Amador, Carles Benavent, La Chonchi a opět skvělý kubánský zpěvák David Montes. V Memphisu to byli blues-soul-rockoví umělci jako Chester Thomson, Loonie Brooks, Larry McCray, Little Jimmy King, David Allen and Larry Graham. Ti všichni spolupracovali na nahrávce, která byla opět produkována Jimem Gainesem.
Basista Larry Graham představil Javiera Vargase Princovi během Jam of the Year turné v prosinci 1998, a Prince Javiera pozval na jam session přímo na koncertě.
Šestá deska Feedback/Bluestrology (1998) byla nahrána v Hook End studiu v Anglii v koprodukci s Ianem Taylorem (produkoval mimojiné Garyho Moorea, CheapTrick, apod.). Na albu také spolupracovali kolegové z Memphisu Steve Potts, Dave Smith, Ernest Williamson, Bobby Alexander and David Montes. Bluestrology bylo znovu vydáno jako sólové album v lednu 2000.
První živé vystoupení Vargas Blues Band se konalo v listopadu 1999. Byly odehrány dva skvělé koncerty v Buddy Guy´s Legends Club v Chicagu s významnými hosty jako Larry McCray, Sugar Blue, zpěvačka Elena Anduja, Juan Gómez Chicuelo, argentinský harmonikář Jorge Lema, perkusista Gino Pavone a další flamenco zpěvačka Marchena. V prosinci byl Javier Vargas pozván texaskou kytarovou legendou Chrisem Duartem, aby si spolu zahráli ve stejném klubu. Obě setkání byla nahrána pod producentským dohledem Iana Taylora a živé album Madrid-Chicago Live bylo vydáno v květnu 2000.
2000 – to date
Chill Latin Blues, první čistě instrumentální album kapely Vargas Blues Band vyšlo v roce 2003. Hlavními protagonisty desky jsou především sám Javier Vargas, jeho kytara a spojení hudebních vlivů: Drum */and/*amp; Bass, Acid Jazz, African */and/*amp; Latin Rhythms, Hip-Hop, Spanish Guitar, atd. Album obsahuje 5 skladeb již dříve nahraných a 9 zbrusu nových písní.
Následující komentář na adresu Javiera Vargase a jeho alb pronesl Santana při jeho návštěvě Madridu:
„Vargas je jako duha, má v sobě všechny barvy a cítí stejnou vášeň jako já při vnímání světa, nejen španělské hudby nebo blues. Má před sebou skvělou a plodnou budoucnost. Je jen velmi málo hudebníků, kteří dokáží oslovit všechny posluchače...“
V září 2004 odletěl Javier Vargas zpět do Memphis za přípravou nového projektu, pro nějž bylo vybráno studio Ardent, zvukový mistr John Hampton a řada špičkových muzikantů z Tennessee: bubeník Steve Potts, basista David Smith, klávesista Earnest Williamson a další vynikající klávesista Reese Wynans z kapely Double Trouble. Řady těchto skvělých účinkujících se rozrostly i díky více natáčecím místům (Madrid, Los Angeles, Memphis, Isla de La Palma) a posluchači si tak mohli vychutnat umělce jako Alex Ligertwood (Santanův vokalista po dobu téměř 14 let); Jack Bruce ve skladbě Pretty Blue; Glenn Hughes v Sad Eyes; Devon Allman ve 3 písních předvádějící talent zděděný po svém otci; Elliott Murphy v Deep Blue a mnoho dalších španělských umělců. Toto album s názvem Love, Union, Peace vyšlo koncem března 2005 s 10 procítěnými skladbami a již dříve nahranými Magic of the Gods (nová verze s Devonem Allmanem) a God Give me Strength (instrumentální verze Burta Bachracha a Elvise Costella).
Vargas Blues Band pravidelně hraje na proslulých světových a evropských festivalech jako například Montreaux Jazz Festival, Pop Korn Festival (Germany), The Great British R*/and/*amp;B Festival, Antwerp R*/and/*amp; B Festival, a pořádá turné po Španělsku, Francii, Itálii, Portugalsku a Argentině - vždy s obrovským úspěchem, protože rozmanitost hudebních vlivů v jejich podání (rock, soul, flamenco, latin, atd.) splňuje požadavky všech typů posluchačů.
Podporuje PREMEDIS, s.r.o.
Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)