čtvrtek
21. října 2010
20:00 hod.

DVA

Cirkus, kabaret, beatbox, popsong, akustické elektro ve složení:

Ona - saxofon, klarinet, zpěv, hračky, On - kytara, beatbox, smyčky, zpěv.

Co o nich píše například časopis Reflex v minulém týdnu? Podívejte se, ať se můžete těšit.

Akusticko elektrická dvojice vykrystalizovala v roce 2005 při domácím nahrávání rozhlasové sci-fi hry Isaaca Asimova: Bezděčné vítězství. V roce 2006 pak ve spolupráci se svým kuchyňským Label HomeTable nahrála soundtrack k německému expresionistickému filmu Das Kabinett Des Dr. Caligari a vydala CD-r KAPITÁN DEMO. DVA živě doprovází představení divadla DNO; Ledové techno / LapoHádky, němý film Kabinet Dr. Caligariho a krátké trikové filmy Georgese Méliese. V roce 2008 vytvořili hudbu k animovanému filmu Magdalény Bartákové Zahrada Uzavřená a zvukovou stopu k animované počítačové hře Anny Krtičkové a Jakuba Růžičky Nadraka.

K nové desce : POP Z NEEXISTUJÍCÍCH RÁDIÍ

V pořadí třetí album dua Dva nese název HU Pro Dva to v jejich jazyce znamená první slabiku, kterou vyloudila lidská bytost a také tak mluví opice a sovy. Po předchozím konceptu folklóru neexistujících národů, s nímž pracovali na albu Fonók (2008, Indies Scope), přicházejí Dva s konceptem popu z neexistujících rádií. Pro spolupráci na tomto albu si opět vybrali berlínského producenta Jayrope.

Nahrávky Hu a Fonók dělí necelé dva roky. A to na výsost rušné dva roky. Dva kromě nadmíru pilného koncertovaní (přes 150 vystoupení po celém světě), pracovali na hudbě k divadelním představením. Hudbu DVA si vybrala do své reklamní kampaně pro německý trh firma Deutsche Telekom. Album Fonók ocenila nadšeně i kritika, výrazně uspělo v evropské WMCE, získalo nominaci na cenu Anděl 2008, objevilo se na čtvrtém místě nejlepších česko - slovenských desek uplynulé dekády dle redaktorů Musicserveru. „Původně jsme chtěli, aby to bylo nejveselejší album všech dob,“ svěřují se DVA. „Ale nakonec se to trochu zvrtlo a pokoutně se tam propašovalo několik melancholických momentů. Teď to jsou spíš takové happy melancholické popsongy.“

HU vznikalo v červenci 2010 v chalupě U čerta v éměř opuštěné podještědské vsi Padouchov. „Na albu je třináct písní v neexistujících světových jazycích, zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích“. Po Fonók který byl texty převážně o studených severských krajích, se album Hu drží zvířecích motivů a tropických či jižních krajin.

V podkrovním domácím studiu, kde DVA nahrávali i album Fonók, je vybavení nahrávání velmi jednoduché a účelné: rozhlasový mixpult Studer kdysi vyřazený z rádia Svobodná Evropa, mikrofony AKG z roku 1948 a tentokrát i nezbytný diktafon. Kapela opět přichází se svébytnými a propracovanými písňovými tvary plnými zpěvu ve vlastních jazycích. Oproti Fonóku se tu však tentokrát mnohem více sampluje. DVA ovšem čerpají pouze z vlastních zásob - používají a upravují části svých terénních nahrávek, které mnohdy zasadí do nečekaného kontextu, či změní k nepoznání. Zásadním tvůrčím impulzem pro vznik mnoha písní na tomto albu bylo pro Dva letošní turné na tropickém ostrově Reunion. „Chtěli jsme, aby většina písní vznikla zde. Každý den vzít banjo a nahrát celé album akusticky na diktafon. Nakonec jsme nemohli banjo vzít s sebou do letadla. Většina písní tedy vznikla v květnu v Pardubicích.“ Kapela se svůj silný zážitek z pobytu snažila přenést i do písní - album má díky tomu v některých ohledech téměř tropickou atmosféru – zaslechnete na něm vřeštění opic i samply použité z pouličních nahrávek z reunionského městečka St. Joseph.