pátek
5. listopadu 2010
20:00 hod.

BEŇA */and/* PTASZEK (SK/CZ)

Dřevní country-blues 20. až 40. let. Stará černošská hudba s velmi autentickým zvukem, který opravdu jen tak neuslyšíte. .

Přední hráč na rezofonickou kytaru Luboš Beňa a osobitý zpěvák a hráč na foukací harmoniku Matěj Ptaszek hrají skladby Roberta Johnsona, Leadbellyho, Willie Dixona, Big Joe Williamse, Arthura Crudupa, T-Bone Wolkera a dalších legendárních průkopníků akustického blues.

Slovenský bluesman se dřevnímu blues učil přímo u zdroje. Například u Dr. Davida Evanse, držitele Grammy za blues, producenta a autora jedné z největších encyklopedií blues. „Evans mi ukázal několik černošských technik hry na kytaru, které dodnes ve své hře aplikuji. Staří mistři v Mississippi hrávali vyloženě prstovou technikou, a to výlučně dvěma prsty, palcem a ukazováčkem, na kterých měly někdy navlečené prstýnky, jak to známe u hry na banjo. A právě tento styl dodává hře na autentičnosti. Protože dva prsty nestíhají hrát rychlé licky, vznikají jakoby chyby, které činí blues unikátním,“ podělil se o své zážitky.

I když Beňa zkoušel hrát v několika sestavách, rovnocenného partnera našel až v pouličním zpěvákovi Matěji Ptaszkovi z Ostravy, majiteli nezaměnitelného hlasu. Jejich první album Sound From The Street (2007) poněkud zapadlo, avšak druhému zářezu v diskografii, koncertní nahrávce V kriminále (2009), se už dostává zasloužené pozornosti. Právě vstoupila do kin hořká tragikomedie za začátku 70.let OBČANSKÝ PRŮKAZ (scénář Petr Jarchovský, volně podle stejnojmenného románu Petra Šabacha, režie Ondřej Trojan)

Ve filmu se objeví v epizodních rolích hospodských muzikantů také bluesmani Beňa*/and/*amp;Ptaszek. Navíc jejich dvě skladby (pozor, s českými texty!) provází i vlastní film.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)