sobota
11. prosince 2010
20:00 hod.

SCHODIŠTĚ

Od blues přes častušku až ke kabaretnímu mumraji v podání energické 7členné kapely, v níž se na rockový základ nabaluje akordeon, klarinet, saxofon...

Martin Doktor Krajíček - zpěv, kytara , zakládající člen r. 1983

Vladimír Cihelka - saxofon, kytara, flétna, foukací harmonika, zpěv ,od r. 1985 (dále Vítkovo kvarteto)

Vratislav Horčík - basa, cello, zpěv, od r. 1986 (Vítkovo. kvarteto, OTK, Mefisto, smyčcové trio Olšany)

Miroslav Klíma - akordeon, od r. 1987 dvorní textař

Jaromír Linhart - foukací nástroje, od r. 2005 (Rudovous, Chaprál Crazy Plesk!, Drážní těleso A. Hámy..,)

Ondřej Fencl - kytara, foukací harmonika, zpěv, od r. 2007

( dále Nahoře pes, Hromosvod, 5P Luboše Pospíšila, Lucie revival, Uširváč, Mrtvej brouk )

PájaTáboříková - bicí, zpěv, od r. 2008 ( dále Nahoře pes, 5P Luboše Pospíšila, Uširváč )

SCHODIŠTĚ (dříve Nahoru po schodišti dolů band) příští rok vydá novou řadovou desku.

Zatímco na minulém albu Tanec potřebovalo Schodiště ukázat všem škarohlídům, že „to půjde“, teď je v jiné situaci – dvě úspěšné sezóny v jemně omlazené sestavě dokázaly, že „to jde“ a jak. Písničky najednou vznikají samy od sebe, lehce, jakoby v návaznosti na nejlepší kousky „historické“. Ostatně proč ne, když čtyři ze současných sedmi členů pamatují zlatou éru NPSDB, na níž se zásadně podíleli jak interpretačně, tak autorsky. Činí se i mladá sekce a výsledkem je souzvuk nabitý energií, mix novinek, písní z nejslavnějšího období (kolem desek Ukazovák nasliněnej a Svinska pržola) i nově oprášených, vpravdě historických kousků. Schodiště hraje s chutí, vepředu svým neopakovatelným stylem přednáší „Doktor“ Krajíček, který jako maják září v pozici frontmana od prvopočátků, celou bandu ženou kupředu bicí Páji Táboříkové s dynamitovou úderností.

Texty ze života snoubící v sobě sarkasmus i zvláštní poetiku, hudební léčky, od blues přes častušku až ke kabaretnímu mumraji, ale vždy s respektem k písničce; v podání sedmihlavé smečky, v níž se na rockový základ nabaluje akordeon, klarinet, saxofon... a svébytný, teatrální přednes Doktora Krajíčka. To je Schodiště, Beze vší poezie, jako vždycky energicky.

Kapela za 27 let existence odehrála cca tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbujíc další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z vyhledávaných tuzemských klubových kapel.

Definitivně to potvrdily desky Ukazovák nasliněnej (1997), Svinska Pržola (2001), později Mokrý prádlo (2005). Po zkrácení původního názvu a výměně tří členů jsou plachty opět napnuty (v roce 2007 vyšla další řadovka Tanec), pokračuje se v nekonečné plavbě po českých pódiích, energicky a naplno. Loňský zářez do diskografie v podobě live dvd Chcete rokenrooool??! (nominovaný na dvd roku v anketě Žebřík) dokazuje, že sil a chuti je v kapele víc než kdy dřív. Potvrzuje to i mladé publikum v předních liniích hledišť, které si s pamětníky s chutí zatančí na úplné novinky i na prověřené jistoty jako Beze vší poezie, Ve čtyři ráno nebo Pytlíky ČSA.

Skupina si s odvážnou lehkostí bere z nepřeberného množství hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy pokorně vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku. A především opatřené originálními texty, jež Schodiště staví na roveň hudební složce. Lehce sarkastické, černě-humorné i dojemné, prožité či vymyšlené, brousící ve vodách všedních malostí i velikostí toho, co zrovna sami žijeme.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)