středa
29. prosince 2010
20:00 hod.

ECHT!

Koncert pražské pubrockové kapely. Někdy smutný, jindy veselý, skočný a neurvalý, stejně jako citlivý a rozjímavý, echtovní bigbít s Karlem Malíkem v čele.

ECHT!, rekrutující se před dvaceti lety (1988) z hudebníků, kteří navštěvovali tehdy pražskou restauraci Sokolovna Klamovka, bývá označován kromě undergroundové i za pub rockovou, pub punkovou nebo dokonce i za country pubovou legendu.

V této souvislosti však všechny tyto termíny patří spíše do uvozovek. Je to sice tak, že co se „pubu“ (různých pivnic, hostinců, šenků a klubů) týče, má k nim ECHT! vztah vesměs kladný, označovat však hudbu této skupiny za vyloženě podzemní či hospodskou je dost přitažené za vlasy. Popsat druh hudby této skupiny se sice pokoušela a pokouší stále početnější skupina novinářů a kritiků, otázka však zní na kolik úspěně.

Pravda je asi taková, že písničky na všech třech CD, ECHT!u - Hořký pití (1997), Smutný věci (1998) a Je mi krásně (2001), které byly všechny vydány, firmou Black Point, jsou prostě většinou svižně zhudebněnou poezií textaře a kapelníka Karla Malíka. Stane se sice občas, že se téma některé skladby hospodského prostředí lehce dotkne (např. písnička Klamovka na CD Smutný věci nebo Žízeň na CD Hořký pití), ale i když v sobě jakési dědictví pub rocku úplně nezapře, záběr má tvorba ECHT!u rozhodně mnohem širší. Čím se jejich muzika skutečně vyznačuje, je to, co občas zarazí i zkušené publikum, totiž, že texty více méně závažné popisující někdy problémy až osudové, jsou doprovázeny většinou hudbou vyloženě rozvernou až do skoku. To je pro ECHT! skutečné specifikum.

Občas na svých nahrávkách „hrábne“ ECHT! i mezi tzv. „pubovou“ klasiku, např. užitím popěvku od skupiny Pogues v písni Noc je dlouhá na CD Hořký pití nebo podá po svém píseň Morning, Morning od Fugs na CD Smutný věci nebo dokonce dá svou podobu písni Hudsonský šífy od Wabiho Daňka na CD Je mi krásně. Na CD Je mi krásně jsou ještě použity dva texty Jury Háska Krchovského, jinak se však veškerý repertoár ECHT!u skládá výhradně z vlastní, jak textové, tak hudební tvorby.

Za dobu trvání se v souboru ECHT! sice vystřídalo více hudebníků, ale v současnosti se již delší dobu představuje v tomto ustáleném obsazení:

Karel Malík (kapelník) zpěv, kytara, saxofon, harmoniky a téměř výhradní autor jak hudby tak textů

Vladimír Zatloukal - zpěv, kytara

Martin Černý - zpěv, basová kytara

Jiří Michálek - bicí nástroje:

Tomaš Schilla - zpěv, violoncello