úterý
11. ledna 2011
19:00 hod.

POZEMŠŤANÉ, KOHO BUDETE VOLIT?

(Inventura / 2010 / Česká republika / 40 min.)

Originální, čerstvý a zábavný dokument zachycující letošní jarní předvolební kampaň neotřelým zvídavým pohledem handicapovaných filmařů – studentů dokumentární dílny Inventura pod vedením Lindy Jablonské. Cena diváka na letošním MFDF v Jihlavě.

Beseda s režisérkou Lindou Jablonskou, ředitelkou Inventury Lenkou Vochocovou a jedním ze studentů – Pepou Fojtem.

Dokument vznikl jako výsledek půlroční spolupráce mezi režisérkou Lindou Jablonskou a studenty dokumentární dílny o.s. Inventura. Snímek zachycuje letošní jarní předvolební kampaň českých politiků před volbami do Poslanecké sněmovny. Štáb studentů dokumentární dílny se účastnil předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců, ale i odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“. Bystrý a zvídavý pohled handicapovaných filmařů na svět činí z filmu originální, čerstvý a zábavný divácký zážitek.

Občanské sdružení Inventura vzniklo v roce 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním handicapem a integrovat tyto lidi do společnosti. „Film byl natočen jako součást projektu o. s. Inventura s názvem Dobýváme veřejný prostor,“ říká režisérka Linda Jablonská. „Snažíme se ukázat, že lidé s mentálním handicapem mají ve společnosti své místo, a že jejich názory jsou nejen neopominutelné, ale v mnohém inspirativní a zajímavé.“

A nakonec promítneme ještě jeden krátký dokument ze stejné dílny s názvem Velký třesk.

http://inventura.org