pátek
6. května 2011
21:00 hod.

LUBOŠ POSPÍŠIL */and/* 5P

Příjemné rockové písničkářství. Luboš Pospíšil, ostřílený matador české hudební scény s nezaměnitelným hlasem, kytarista Bohumil Zatloukal a o několik generací mladší muzikanti: klávesista a kytarista Ondřej Fencl (též Schodiště, Hromosvod, Uširváč...), bubenice Pája Táboříková (též Nahoře Pes, Lucie revival...) a baskytarista Martin Štec (ex-Vltava).

Předprodej

Loňský šedesátník přiveze čerstvou novinku. „Jmenuje se Chutnáš po cizím ovoci a je na ní jedenáct písniček, texty Šrut, Sahara, Lábus, Fencl, hudba Pospíšil-Zatloukal, aranžmá, srdce a týdny pilné práce celí 5P a taky Lukáš Martinek, který se postaral o prvotřídní zvuk,“ oznamuje kapela.

Písničky vznikly jakoby mimochodem v průběhu roku 2010, paralelně s koncertováním na turné nazvaném 60. „O hudbu se už tradičně podělili dva veteráni v sestavě Luboš Pospíšil a Bohumil Zatloukal za vydatného aranžérského přispění mladších členů kapely. Dvorní mistr slova Pavel Šrut tentokrát figuruje „pouze“ pětkrát, po letech se znovu přihlásil o slovo někdejší člen 5P Jan Sahara Hedl. O zbylé texty se podělili klávesista současných 5P Ondřej Fencl, krkonošský trubadúr Pepa Lábus a v jednom případě také Pospíšil sám,“ uvádí skupina na internetových stránkách.

Nikdy, Zátiší s dívkou a jestřábem a Vznikla zem jsou typické „zatloukalovské“ balady se silnou melodickou linkou a epickou atmosférou. Bigbítovou tvář nastavuje vypalovačka Nenápadné teď, jiný Saharův text Stále jsme to my oblékli 5P do aranže s přesahy až někam do americké garáže. Latinskoamerickou příměs má titulní píseň Chutnáš po cizím ovoci, houpavý Obsidián a vlastně i vzpomínka na dávné doby a jediná starší písnička na CD Šlapala k ránu chodník.

„5P ji v roce 1984 natočili jako svůj vůbec první singl s nuceně pozměněným textem, nyní vychází ve „správné“ verzi a přearanžovaná tak, že rozdíl čtvrtstoletí nehraje roli. Poprockově cinká Srpnový prstoklad a zadumaná Žena ledová, experiment a odvážný krok do neznáma je atmosférická „pospíšilovina“ Na útěku se světaznalým Šrutovým textem o tom, že „nejkrásnější bývají na útěku od muže, lehounce přiopilé“,“ uvádí kapela, která se od minulého alba Příznaky lásky sehrála a zjistila, co jí sluší a kam ji to táhne.