úterý
31. května 2011
20:00 hod.

J. EOIN v doprovodu českých hudebníků skupiny Bran

Irský písničkář, zpěvák a kytarista v doprovodu českých hudebníků skupiny Bran.

J. Eoin – zpěv, kytara, Vojtěch Jindra - kytary, bouzouki, mandolína, perkuse, Tomáš Görtler – akordeon, klavír, perkuse, Petr Tichý – kontrabas

www.j-owen.com

J. Eoin (vyslovuje se jako anglické Owen) na Rampu dorazí v rámci českého turné a doprovodí jej muzikanti z české skupiny Bran, která se věnuje irské a bretonské muzice.

„Na své první české turné se moc těším,“ vyznává se muzikant na své domovské internetové stránce.

Na scéně s ním vystoupí kytarista, mandolínista a perkusista Vojtěch Jindra, akordeonista, klavírista a perkusista Tomáš Görtler a kontrabasista Petr Tichý.

„Tichý je vynikající basista. Právě on je hudebním vedoucím našeho seskupení, byl to on, kdo dal muzikanty dohromady,“ prozrazuhje Eoin.

Eoin přiletěl do Prahy ve středu. „Pár dnů se spolu budeme sehrávat a první koncert je 29. května v Teplicích. Chystám se o celé šňůře psát na internetovém blogu, kam budu doplňovat fotografie, příběhy a další zajímavosti z života na cestách,“ slibuje písničkář. Jablonecké vystoupení bude druhou zastávkou šňůry, která vyvrcholí 12. června na festivalu v Kladně. „Hlavní koncert bude v pražské Malostranské besedě v sobotu 4. června,“ zve písničkář.

Kdo je J. Eoin? Jeho profesionální hudební dráha má počátky v osmdesátých letech, kdy vystupoval jako sólový písničkář na turné legendární kapely Clannad. Poté se přestěhoval do New Yorku, jehož folková scéna na něj silně zapůsobila. Druhou polovinu 80. let strávil v rodném Irsku, kde vznikly jeho první vlastní skladby. Nyní žije v Londýně a patří k uznávaným ostrovním písničkářům.

„Ano, pocházím z Irska, z Limericku, ale po dvacetiletém pobytu v Anglii se v mnoha ohledech necítím být tak moc Irem jako někteří mí vrstevníci, kteří žijí v Irsku. Byl jsem pryč tak dlouho a ovlivnilo mne tolik věcí… Když poslouchám muziku vznikající v Irsku, obdivuju její lehkost. Je v ní irská mlha a déšť, zatímco v mé hudbě je i šedý londýnský popel a prach. Ale určitě píšu a hraju s irským srdcem,“ říká písničkář.

Své první album Ribbonmen vydal v roce 1991. Kolekce písní věnovaných katastrofálnímu hladomoru v Irsku 19. století vzbudila nebývalý zájem. Vlastní zkušenosti a pocity Ira žijícího v Londýně promítl do následujícího alba Sean One Shoe ze čtyřiadevadesátého.

Rok 1996 přinesl album Kissing Stone, které Eoinovi pomohlo získat reputaci vynikajícího doprovázeče tradičních hudebníků. V následující dekádě se Eoin opět vrací k psaní vlastních písní a roku 2005 vydává album Exiles.

Dosavadním vrcholem písničkářovy tvorby je letošní album Acrobat, které Eoin na českém turné představí .