čtvrtek
23. června 2011
20:00 hod.

CHARLIE STRAIGHT a Orfeus Beat

Koncert známé indie rockové a post-britpopové kapely z Třince.

Zvuková a výrazová pestrost, energická živá vystoupení a bezprostřední projev.

www.charliestraight.com Předprodej na www.evstupenka.cz od 8.června.

Support: Orfeus Beat - v nové sestavě.

Kapela Charlie Straight vznikla v roce 2006 v Třinci v České republice. Jejími členy jsou Albert Černý (zpěv, kytara), Michal Šupák (klávesy, akordeon, kytara, vokály), Johnny Cienciala (basa) a Pavel Pilch (bicí).

Skupina zpívá anglicky a je ovlivněna britskou hudební scénou. Charlie Straight charakterizují energická živá vystoupení a bezprostřední projev. Kapela se pohybuje na pomezí indie rocku a post-britpopu, definuje ji zvuková a výrazová pestrost a precizní angličtina zpěváka Alberta Černého.

Debutové album She*/and/*apos;s a Good Swimmer, vydané v červnu 2009, vzbudilo množství pochvalných reakcí u kritiky i zájem fanoušků. Hned první singl Platonic Johny s animovaným klipem Víti Haratka sklidil na poměry debutující kapely mimořádný úspěch. Skupina loni získala tři hudební ceny Anděl 2009 za album roku, videoklip roku a objev roku, první česko-slovenskou cenu MTV a nominaci na Evropské hudební ceny MTV 2010 v kategorii Best European Act.

Mimo domácího Česka proráží Charlie Straight i v sousedním Německu, kde za sebou mají mimo řady koncertů i živá vystoupení v televizi a v rádiích. Druhé album kapely by mělo vyjít v prvním čtvrtletí roku 2012.

Letos v květnu Charlie Straight vydali nový videoklip School Beauty Queen. Kapela v dubnu vyrazila na natáčení do Spojených států, kde kromě pozitivních reakcí nadšených Newyorčanů čelila i newyorské policii při filmování na rušném Times Square. Kapela vydává do rušných ulic NYC a v typickém vagonu metra nebo na překrásném nádraží Grand Central zpříjemňuje novým singlem den místním. Frontmana kapely Alberta náhle uchvátí krásná baletka, kterou se rozhodne pronásledovat skrz proudící davy Newyorčanů.

Videoklip je zároveň režijním debutem úspěšného českého choreografa a umělce Yemiho AD.

Tvorbu videoklipu si Charlie Straight jako nezávislá kapela organizovala a financovala sama. Přípravy v Česku spolykaly dva měsíce, několik týdnů předem pak akci chystala skupina spolupracovníků režiséra Yemiho přímo v New Yorku. Samotné natáčení v dubnu letošního roku zabralo pět dní intenzivní práce.

Klip vznikl především díky nadhledu režiséra Yemiho, který má v USA vybudované zázemí. Kapela se s Yemim seznámila loni při předáváním hudebních cen MTV.

Píseň School Beauty Queen je v pořadí pátým singlem kapely Charlie Straight. „Je to příběh o tom, když si člověk na poslední chvíli uvědomí, že někoho miluje,“ prozrazuje autor písně Albert Černý. Za mixem skladby stojí Jan Muchow, o mastering se postaral Ondřej Ježek. Píseň není součástí debutové alba She*/and/*apos;s a Good Swimmer – vznikla pro seriál České televize 4teens, k němuž kapela Charlie Straight složila scénickou hudbu.

Finální verze nejnovějšícho videa je ke shlédnutí na Youtube zde:

http://www.youtube.com/watch?v=7iGpTxiDMCA

Co píše o kapele Honza Mikulička :

Držitelé ceny MTV pro nejlepší české a slovenské umělce a ceny Anděl za objev, album a videoklip roku 2009. To jsou třinečtí Charlie Straight, alternativně popová, indie kapela, která míří do jabloneckého Klubu Na Rampě. Zahrají zde ve čtvrtek 23. června od 20 hodin, role předkapely se zhostí domácí rockeři Orfeus Beat.

„Všeobecně si cen vážíme hlavně proto, že nás tak můžou objevit další lidi. Nejvíc nám vyrazili dech ti tři Andělé, ale samozřejmě si vážíme i ceny MTV. Pořád si ale v duchu opakuji, že muzika je nejdůležitější, muzika a fanoušci,“ říká kytarista a zpěvák Albert Černý.

Kapela vystupovala na většině zásadních festivalů v České republice a na Slovensku. Jeli na turné s Kryštofem a otvírali pobočku Hard Rock Café v Praze. Podívali se už i do zahraničí a rádi by na anglický festival Glastonbury. „Osobně si myslím, že jsme indie kapela, protože si všechno děláme sami, nejsme u žádného vydavatelství a máme přehled o tom, co si můžeme a nemůžeme dovolit,“ říká Černý.

V dubnu kapela natáčela v americkém New Yorku klip k písni School Beauty Queen. Ta se stane ústřední melodií nového seriálu České televize 4teens. Režisérem klipu je mezinárodně uznávaný tanečník a choreograf Yemi, který mimo jiné pracuje pro americkou hvězdu Kanyeho Westa. Kromě toho Charlie Straight připravují materiál pro druhé album. To by mělo vyjít v prvním čtvrtletí roku 2012.

Není to první kontakt Charlie Straight s filmem: Píseň Try Some Stuff You Don*/and/*apos;t Think You Should z úspěšného alba She*/and/*apos;s a Good Swimmer je širšímu publiku známá z českého filmu Ženy v pokušení, jehož se také stala ústřední melodií.

„Jednou jsem mluvil s basákem Johnnym o tom, co se mi zrovna honilo hlavou a přemýšlel jsem, co dělat. Z toho, co mi poradil, pak odpoledne u klavíru vznikla tahle písnička,“ prozradil Albert Černý.

Jaké jsou hudební vzory CHarlie Straight? „Já bych jel na turné s francouzskou skupinou Phoenix. Hudebních vzorů je spousta, Honza teď poslouchá Moderat, já Tame Impala, Michal nové Arcade Fire a Pavel staré nahrávky Stevieho Wondera,“ prozrazuje Albert Černý.

Velmi čerstvý skoro hodinový rozhovor s kapelou v Českém rozhlasu je k poslechu zde:

http://www.youtube.com/watch?v=MyyWZMYI6qU