sobota
3. září 2011
20:00 hod.

TOŤ */plus/* VYDÝCHÁNO */plus/* KAPITOLA 22

Spojení několika mladých, nadějných a talentovaných společenství. Autorské představení Tabák Divadelního Dua ToŤ, dadaistická montáž Divadla Vydýcháno a mladá alternativní kapela Kapitola 22.

Divadelní duo ToŤ vnáší do svých her tolik autorské stránky, že i postavy jsou sami autoři a autoři se stávají postavami. Dva lidé v souboru zastávají veškerou funkci divadelního souboru – autoři textu, dramaturgové, režiséři, scénografové i herci. Jsou to dva mladí kluci z Prahy. Oba dva studují na Konzervatoři Jaroslava Ježka VOŠ tvorba textů a scénářů.

K jejich inscenaci:

Tabák je o protikuřáckém zákonu. Kam až může zajít omezování kuřáků a jejich svobody. Politická fabulace Divadelního dua ToŤ. Jak ovlivní protikuřácká diktatura život Ládi a Ondry? A kdo z nich dostane doživotí a kdo koho zachrání? Podaří se jim nakonec zachránit celý svět? Všechno je možné...

Poetický soubor Divadla Vydýcháno ZUŠ Liberec:

3 mladí lidé (Bára Purmová, Kateřina Císařová, Daniel Tůma), kteří se zajímají o divadlo a mají divadlo rádi. Vedeni skvělým, zkušeným a mladým vedením (Michaela Homolová) spolupracovali společně tento rok poprvé a díky skvělé spolupráci, budou snad spolupracovat dále.

K jejich inscenaci:

Kabaret Spiegel je divadelní montáž pro tři herce za významného přispění jejich autorského vkladu. Základ tvoří zhruba osm básní dadaistů, které jsou jevištně zpracovány různorodými prostředky, od téměř čistého */and/*quot;přednesu*/and/*quot;, přes využití prvků eurytmie, pohybové stylizace, loutkového divadla až k písni a téměř taneční choreografii. Výraznou složku inscenace tvoří původní hudba, jejímž autorem je ambientní a elektronický hudebník Mechanix. Základem scénografického řešení je replika ready made objektu francouzského dadaistického a surealistického výtvarníka Marcela Duchampa známá pod názvem Jízdní kolo, přidání plošné spirály v písni Karawane odkazuje na další duchampovské dílo - krátkometrážní film Anémic Cinéma. Hlavním motivem obsaženým v samotném názvu je zrcadlo, nikoliv zrcadlo jako hmotné, ale v přeneseném významu, zrcadlo jako náš odraz, odrat naší společnosti, naší doby. V co věříme, kam směřujeme a na čem doopravdy záleží? Odpověď v co věříme a kam směřujeme si musí každý najít sám. Jistá nesrozumitelnost a hravý přístup jsou nezbytnou součástí každého dadaistického díla, ať už vzniklo před sto lety, nebo dnes.

Kapitola 22 (experimental-alternative):

Kapelu Duo D založili před lety Anička a Honzeek Drábkovi. Byly to tehdy ještě malé děti, které hrály sobě a rodičům pro radost a říkaly si Duo Drábčata. Pak od roku 2002 začaly jezdit na různé dětské soutěže, sbíraly ocenění a diplomy, a když si přestaly připadat jako malé děti, přejmenovaly se na Duo D. Pod tímto názvem dále úspěšně soutěžily (několikrát se dostaly do finále */and/*quot;Brány*/and/*quot;, */and/*quot;Folkového kvítku*/and/*quot; nebo */and/*quot;Jizerské noty*/and/*quot;, odkud mají celou řadu cen od třetích k prvním místům). Pak se rozhodly, že ve dvou jim to nestačí a rozšířily svou kapelu ještě o bubeníka Nèra a houslistu (Houslistu :) – Honzu Benháka). A jelikož jim přišlo trapné vystupovat pod názvem Duo D (*/plus/* 22) ve čtyřech, přejmenovali se na */and/*quot;Kapitola 22*/and/*quot;. Hrají takhle spolu, a jestli to vydrží, budou takhle hrát až do smrti!