sobota
19. listopadu 2011
20:00 hod.

Z MINIMA MAXIMUM - DVA, KAZETY, KIKINA B

Rampa napříč žánry za účasti akusticko elektrického dua DVA

, příjemného mixu elektra, post-punku i minimalismu kapely KAZETY a groove – elektro - jazzu KIKINY B.

Akce Projektu Jablonec n. N. 2011

Předprodej přes , prodejní místo i v Klubu Na Rampě (po-pá od 15 hod., so*/plus/*ne od 18 hod.), studentské k zakoupení pouze v Klubu Na Rampě.

Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.

Dva roky po založení kapely vydali DVA svoji debutovou desku Fonók (vyšla na Indies Scope v roce 2008), díky které se jim dostalo pozornosti nejenom v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl a videoklip k písni Nunovó Tangó vyhrál hlavní cenu na festivalu Anifilm), ale také v zahraničí. Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009, čtrnáctiskladové album také dvojici DVA pomohlo na 34. místo z 850 nominovaných kapel v respektovaném žebríčku Wcme.

Právě vydání desky Fonók nastartovalo jejich nepřetržité turné, v rámci kterého stihli objet prakticky celou Evropu. Svoji představu o tom, jaké melodie si pobrukují ony „neexistující národy“, představili nejenom v Německu nebo Polsku, ale také ve Francii, Norsku nebo Rusku. Jejich hudbu si poslechla třeba 672 tisíc divaček ranního vysílání moskevské televize Damskij kanal. Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam.

Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální meotarová projekce výtvarnic Magdalény Hrubé a Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara a banjo, ale i megafon. Kromě koncertování se DVA intenzivně věnují i divadlu a filmu – svoji hudbou často doprovázejí němé filmy francouzského průkopníka kinematografie Georgese Méliese, hudební podobu dali také kultovnímu expresionistickému snímku Kabinet Dr. Caligariho.

Soundtracky k divadelním hrám, animovaným filmům, hudbu k počítačové hře a ostatní nevydané skladby DVA sdružili na desce Kollektt8, kterou dali posluchačům zdarma k dispozici ke stažení. O jejich otevřenosti svědčí také to, že album Kollektt8 vydali na vlastní značce Label Home Table. Na něm do dnešní doby sdružují pouze vlastní CD-R, v budoucnosti ale mají v plánu poskytnout na svém čistě DIY domácím labelu azyl i spřízněným kapelám.

V září 2010 vydali DVA své třetí album jménem HU. Za zvuk je opět zodpovědný berlínský producent Jayrope a nahrávalo se na chalupě. Kapela příští měsíce strávi koncertovaním po Evropě.

KAZETY jsou David Doubek aka Ventolin, Johana Švarcová a Jiří Havlíček. Začátkem roku 2008 odehrály Kazety svoje první vystoupení, tehdy ještě jako Cassete, pak změnily název a po několika koncertech na konci roku 2009 vydaly u X Production první stejnojmennou desku. Kazety se svým debutovým albem vzbudily na české scéně malou senzaci. V průběhu roku kapela odehrála řadu koncertů, byla nominována na cenu Anděl v kategorii alternativní hudba a stihla vydat remixové album Kazety Social Remix Happening, které dala volně ke stažení. S písničkou Krajina posedlá tmou se Kazety podílely na kompilaci For Semafor, která vyšla u nezávislého labelu Klíče, a zahrály si v dokumentárním filmu For Semafor. Letos v červnu se na internetových stránkách skupiny objevilo volně ke stažení remixové album Kazety Social Remix Happening a Johana Švarcová si jako herečka zahrála ve filmu Roberta Sedláčka Největší z Čechů. V říjnu 2010 premiéra videoklipu k písničce Depilace (v remixu od kapely Midi Lidi).

„Kazety generují tuny vnitřní energie a rezignují na tu vnější.“ (Benjamin Slavík, Respekt).

„Kazety zpívají česky a jejich hororové texty štěpí svou naléhavostí hmotu na antihmotu lépe, než se to daří vědcům v CERNu.“ (Lukáš Benda, Musicserver)

„Kazety v hudbě a obrazech dosahují maximálního účinku pomocí minimálních prostředků.“ (Karel Císař)

KIKINA B vznikla na jaře roku 2010 v Praze. Zakládá si striktně na vlastní tvorbě, pohybující se žánrově mezi elektronickou, groove, jazzovou hudbou. A toto můžeme nazvat fusionem, ovšem fusionem v moderním pojetí, tedy kombinováním současných hudebních žánrů.

Kristýna Bártová- klavír, klávesové nástroje

Zbyněk Polívka- tenor saxofon

Tomáš Fuchs- el. kytara

Matěj Havlíček- basová kytara

Martin Linhart- bicí