pátek
9. prosince 2011
20:00 hod.

BLUE EFFECT A RADIM HLADÍK

Koncert rockové kytarové legendy s kapelou na turné k novému DVD. Oblíbené songy v nových aranžích, Blue Effect v novém hávu. Skvělá koncertní show. Elektricky.

• Radim Hladík - kytara

• Honza Křížek - zpěv, kytara, klávesy

• Wojttech Říha - baskytara

• Václav Zima – bicí

Předprodej přes , prodejní místo i v Klubu Na Rampě (po-pá od 15 hod., so*/plus/*ne od 18 hod.), studentské k zakoupení pouze v Klubu Na Rampě

Blue Effect v čele s Radimem Hladíkem patří nediskutovatelně mezi základní kameny české rockové hudby. Skvosty jako Meditace, Svět hledačů či 33 není třeba představovat. Letos vyšlo famózní CD/DVD Acoustic Time.

Historie legendární pražské rockové skupiny Blue Effect se začala psát v listopadu 1968. Za normalizačních let byl její název nedobrovolně změněn na Modrý Efekt potažmo M Efekt a na konci osmdesátých let, v období tzv. perestrojky, krátce skupina použila původní anglický název. V devadesátých letech renomovaný kytarista a frontman kapely Radim Hladík činnost kapely neobnovil a pamětníci (až na několik comebackových návratů na počátku deváté dekády) se museli smířit s okolností, že významná rocková legenda už nebude existovat…

V r. 1999 se ale nečekaně objevil na televizní obrazovce hudební pořad Koncert rockových legend, kde se skupina Blue Effect připomněla rockovým příznivcům po boku brněnských Synkop a Progres. Hladík prohlásil, že nemá comebacky rád a že hudba Blue Effectu patří do jiné doby a jiných souvislostí….

Na silvestra 2003 se v pořadu Noc s Andělem zcela nečekaně objevila skupina Blue Effect v neznámé sestavě a teprve na jaře 2004 byl ohlášen jejich návrat na hudební scénu. Nebyl to ovšem návrat legendy, ale zcela nové skupiny se staronovým názvem…

Po sedmi letech pravidelného koncertování napříč Čechy, Moravou, ale i Slovenskem skupina Blue Effect nabízí 2 DVD Acoustic / Time, které je hodnověrným svědkem jejich usilovné práce, zachycující skupinu v jejich stylové proměně, jež připravila poněkud specifický koncertní repertoár.

A článek od Honzy Mikuličky:

Nebýt jeho, vypadala by česká rocková scéna úplně jinak. Kytarista Radim Hladík, nekorunovaný král elektrické kytary a zakladatel legendárního Blue Effectu.

V sobotu 9. prosince se představí v rámci turné k novému DVD publiku v Jablonci nad Nisou. Dorazí sem právě s Blue Effectem, se skupinou, s níž prožil bezmála čtyřicet let a před pár lety ji po dlouhé odmlce znovu oživil. „Nynější Blue Effect vybral repertoár prověřený časem, ubylo jazzrocku i artrockových ploch, skladby dostaly nový ostřejší tvar,“ prohlásil hudební publicista Petr Mareček. Hladík předvedl při oživování Blue Effectu notný kus odvahy, když namísto na jistotu někdejších spoluhráčů vsadil na dravé mládí. Obklopil se muzikanty ze skupin Walk Choc Ice, East Park a Mindway. Díky tomu je zvuk Blue Effectu překvapivě soudobý. „Vypjatý vokál Honzy Křížka, bicí Václava Zimy i baskytara Vojty Říhy posouvají skladby do nynějších let,“ libuje si Mareček.

Složení kapely také odpovídá Hladíkovu oblíbenému modelu dvou rovnocenných zpěváků, který kdysi dávno uplatňoval nejprve s Mišíkem a Leškem Semelkou a pak ve dvojici Semelka a Veselý. „Hledal jsem dva rovnocenné zpěváky a muzikanty, kteří umějí na víc nástrojů, jsou skladatelsky potentní a hlavně prima lidi. To se snad povedlo,“ dodává Hladík.

Držet tempo s o generaci mladšími hudebníky není pro kytarového veterána právě snadné. „Mám s nimi potíže, protože všichni hrají rytmicky přesněji než já. Je to rozdíl generací, pro ně je členění rytmu přirozená věc, pro nás ne. My jsme ještě odchovanci dechovky. Hrát s nynější partou je pro mě hrozná honička, žádný odpočinek,“ svěřil se Hladík.

Kořeny Blue Effectu sahají až do roku 1968. Formace tehdy nahrávala s Jiřím Stivínem i s jazzovým orchestrem, v sestavě se vystřídali mimo jiné zpěváci Vladimír Mišík a Lešek Semelka.

Později se měnily názvy i pěvci: pod jmény Modrý efekt a M. Efekt se v kapele objevili brněnský klávesista Oldřich Veselý a Bratislavan Fedor Frešo coby baskytarista. Dech došel v osmdesátých letech, kdy se na konci dekády skupina odmlčela. Nyní vstoupila do druhého života.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)